اخباریزد

نشست آموزشی معارف نماز در دبیرستان دخترانه معارف صدرا یزد برگزار شد

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان یزد، در روز سه شنبه هجدهم مهر ماه، نشست آموزشی معارف نماز در دبیرستان دوره اول دخترانه معارف صدرا با حضور استاد مرکز تخصصی نماز قم حجت الاسلام و المسلمین رشیدی و دانش آموزان مدرسه تشکیل شد.

حجت الاسلام و المسلمین رشیدی جلسه را با نقل داستانی از نماز گفت: «سیدنعمت‌الله جزائری» در کتاب انوار نعمانیه می‌نویسد که یکی از دوستان مورد اعتماد و عادلم گفت با خود فکر کردم که در حدیث وارد شده هرکس دو رکعت نماز او قبول شود، عذاب نمی‌شود. به همین دلیل تصمیم گرفتم به مسجد کوفه بروم، در آنجا دو رکعت نماز با حضور قلب بخوانم و خود را از وساوس شیطان خالی نمایم و چنین کردم.

وی افزود: ناگاه در حین نماز به خاطرم گذشت که مسجد کوفه مناره ندارد، اگر کسی بخواهد مناره‌ای برای آن بسازد از کجا سنگ و گچ تهیه کند، بالاخره به فکرم رسید که از فلان محل بهتر می‌شود تهیه نمود، کم‌کم تعیین کردم که در چند روز این مناره تمام می‌شود و سر مناره را چگونه می‌سازند. همین‌که دو رکعت نماز تمام شد، متوجه شدم من هم از ساختمان مناره فارغ شده‌ام. فهمیدم به مسجد کوفه آمدم برای ساختن مناره نه برای دو رکعت نماز با حضور قلب!

رشیدی در ادامه گفت: درهرصورت، پاک بودن محل نمازگزار، در نیل او به افق‌های معنوی و فتح قله‌های کمال نقش دارد. لازم است مساجد و اماکنی که نماز در آنها اقامه می‌شود، از نظر ظاهری تمیز و آراسته باشد. براساس آمار‌های به‌دست‌آمده از پیمایشی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دربارۀ نماز، حدود ۵۵ درصد کارمندان معتقد بوده‌اند وضعیت بهداشتی، نظیر بوی عرق بدن و پاها، و در کل رعایت نکردن نکته‌های بهداشتی، از علل عمدۀ عدم استقبال کارمندان از نماز جماعت است و سبب کاهش تعداد نمازگزاران در مساجد می‌شود. در تحقیق فوق بیش از ۵۵ درصد کارمندان باور داشتند عدم امکانات مناسب جهت آماده شدن برای نماز ـ مانند وضوخانۀ مستقل، کفش‌داری و… ـ عامل بازدارنده است.

نشست با پرسش و پاسخ با مشارکت دانش آموزان پایان یافت.

نشست آموزشی معارف نماز در دبیرستان دخترانه معارف صدرا یزد نشست آموزشی معارف نماز در دبیرستان دخترانه معارف صدرا یزد نشست آموزشی معارف نماز در دبیرستان دخترانه معارف صدرا یزد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا