اخبارگیلانمجمع خیرین مسجدساز

مراسم گرامیداشت روز جهانی مسجد در مسجد جامع خمام گیلان برگزار شد

محمد جلالی: مسجد محدود به برگزاری نماز جماعت نباشد

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان گیلان به نقل از خبرگزاری ایسنا، مراسم گرامیداشت روز جهانی مسجد و همایش قرارگاه‌های محلات اسلامی شهرستان خمام  در مسجد جامع  این شهر  با حضور محمد جلائی سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری گیلان، فرماندار و امام جمعه شهرستان خمام و فرماندهان نظامی و انتظامی این شهرستان همزمان با روز جهانی مسجد دوشنبه سی مردادماه برگزار شد.

سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری گیلان اظهار کرد: مسجد دارای کارکردهای فراوانی است و نباید فقط محدود به برگزاری نماز جماعت باشد.

وی با بیان اینکه یکی از کارکردهای بزرگ آن تجمع‌هایی است که در مساجد برگزار می‌کنیم، افزود: در دوران ائمه به ویژه در دوران حضرت علی بن ابیطالب (ع) مسجد علاوه بر خلافت در قضاوت نیز شأنیت داشت.

جلائی با بیان اینکه مسجد جایی بود که لشکر اسلام از آنجا برای پاسداری از دین حرکت می‌کرد، مکانی برای حل مشکلات مومنین و مومنات بود، تصریح کرد: تقوا، تاثیر حضور در مسجد است لذا طبق تاکید تعالیم دین مبین اسلام واجب است مسلمانان خودشان را در فضا و مکان مسجد قرار بدهند و در آن تجمع پیدا کنند.

سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری گیلان تصریح کرد: دشمنی با مسجد تا به امروز تداوم دارد و  کسانی که دشمن مسجد هستند را می‌توان در جاهای مختلف دید یکی از این جاها بنگاه‌هایی تحت عنوان رادیوها و رسانه‌های معاند برای ضربه زدن و دوری مردم از نظام است.

با چراغ فروزان مسجد به تمدن نوین اسلامی می‌رسیم

در ادامه این مراسم اسفندیار جوشن، فرماندار شهرستان خمام با بیان اینکه پیامبر اسلام (ص) در بدو ورود به مدینه مسجد قبا سپس مسجد النبی را ساختند و تمام امورات اسلام و مسلمین در مسجد النبی انجام می‌شد، اظهار کرد: چراغ فروزان مسجد باید همیشه روشن باشد تا بتوانیم به تمدن نوین اسلامی برسیم.

جوشن با بیان اینکه باید مساجد را همانند اوایل انقلاب اسلامی فعال  کنیم، تصریح کرد: روشنگری‌ها و حتی کمک‌های مردمی همه با محوریت مسجد انجام می‌شد اگر مسجد فعال بود به علت حضور نسل‌های مختلف بود که در مسجد می‌آمدند و امروز نیز باید زمینه حضور اقشار مختلف را در مساجد فراهم کنیم.

فرماندار شهرستان خمام با اشاره به اینکه مساجد باعث احیای اسلام و ایران اسلامی شد، گفت: همانگونه که بنیانگذار راحل انقلاب امام خمینی (ره)  فرمود: “مساجد سنگر است” امروز نیز باید همین تفکر ادامه داشته باشد و اگر مساجد را پویا و فعال و با حضور همه اقشار جامعه داشته باشیم جلوی شبهات گرفته می‌شود.

جوشن تصریح کرد: مساجد فعال زمینه جذب مردم به فعالیت‌های مختلف را فراهم می‌کنند و باید زمینه جذب حداکثری اقشار مختلف را به مسجد فراهم کنیم زیرا هرجا از کلام نورانی خداوند فاصله گرفتیم ضربه خوردیم.

دشمن به دنبال تخریب کارکرد مسجد است

در ادامه حجت الاسلام هادی حبیبی، امام جمعه خمام با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم ۷ ماموریت برای مساجد مشخص کرده است، اظهار کرد: قطعا خروجی گام دوم انقلاب، احیای مساجد است.

وی با تاکید بر اینکه مسجد سنگر است، تصریح کرد: در حالی که امروزه فقط مساجد برای نماز خواندن و اذان گفتن خلاصه شده است این در حالی است که سنگر در مقاومت برای حفظ نظام و کیان کشور است سنگر مسجد نیز باید از معنویت اقشار مختلف صیانت کند.

امام جمعه خمام در خصوص تاثیرگذاری مساجد تاکید کرد: تاثیرگذاری مساجد بسیار زیاد است دشمنان ما اول سعی می‌کنند مساجد را تخریب کنند اگر نتوانستند مساجد را تخریب کنند تلاش می کنند مساجد را بی‌خاصیت جلوه بدهند.

حجت الاسلام حبیبی تصریح کرد: بی خاصیت کردن مساجد این است که مسجد سکولار می‌شود یعنی فقط نماز بخوان و برو و دیگر با مسائل سیاسی و اجتماعی کاری نداشته باش در حالی که قرارگاه‌های اسلامی محلات در این راستا است که اقشار مختلف مردم را کنار هم گرد آورده و باید تلاش کنیم نقشه دشمن را نقش بر آب کنیم.

برای تشکیل جامعه اسلامی باید محلات شهر را اسلامی کنیم

همچنین در این مراسم سرهنگ کیانوش شوشتری اخوان، فرمانده سپاه ناحیه مقاومت بسیج خمام اظهار کرد: امروز باید احساس مسئولیت و خودجوشی و ظرفیت‌های عظیم مردم را پای آرمان‌های انقلاب اسلامی بیاوریم.

وی با بیان اینکه نقش ما باید بر این قرار بگیرد که اصلی‌ترین و مستحکم‌ترین پایه فرهنگی این انقلاب بر اساس پایه‌های معنویت شکل گرفت و باید در همین مسیر ادامه داشته باشد، گفت: برای تشکیل جامعه اسلامی باید محلات خود را اسلامی کنیم.

فرمانده سپاه ناحیه مقاومت بسیج خمام تصریح کرد: یک مجموعه نمی‌تواند به تنهایی کار را پیش برود و همه مسئولین دستگاه‌های اجرایی باید نسبت به قرارگاه محلات اسلامی همراهی داشته باشند.

منبع خبر: خبرگزاری ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا