آذربایجان شرقیاخبار

راه پیوستن به صف رجبیون

حجت الاسلام آقاجانی با بیان اینکه رجب یکی از بزرگترین و پرفضیلت‌ترین ماه‌های سال است، گفت: از ویژگی‌های «رجبیون» این است که خداوند را حاضر بر اعمال خود می‌بینند، از گناهان اجتناب و تعلقات دنیا را از خودشان دور می‌کنند؛ ما می‌توانیم با مراقبه، محاسبه و استغفار واقعی در زمره رجبیون قرار بگیریم.

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان آذربایجان شرقی، حجت الاسلام مجید آقاجانی، مدیر ستاد اقامه نماز و مهدویت استان آذربایجان شرقی و استاد حوزه و دانشگاه در گفتگو با خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری شبستان ضمن تبریک حلول ماه رجب گفت: رجب یکی از بزرگترین و پر فضیلت ترین ماه های سال است. ماهی است که رحمت الهی بر بندگان خدا جاری می شود. خداوند در خصوص جایگاه و اهمیت ماه رجب فرمودند: «رجب ماه من است». این ماه ضمن اینکه بزرگترین ماه خداوند محسوب می شود، ماه امیرالمومنین (ع) و ماه ولایت و امامت هم نامیده شده است. این  دو یکی است، یعنی حضرت امیر (ع) هم جلوه ای از اسماء و صفات پروردگار است و هم ید الله و اسد الله است. پیامبر اکرم (ص) فرمودند: رجب ماه استغفار امت من است، پس در این ماه طلب آمرزش کنید که خداوند آمرزنده و مهربان است.

وی اظهار کرد: روایت است در آسمان هفتم، فرشته ای به نام «داعی» وجود دارد. هرگاه ماه رجب فرا می رسد، آن فرشته دعوت کننده، هرشب تا به صبح می گوید: خوشا به حال کسانی که به ذکر الهی مشغولند; خوشا به حال کسانی که با میل و رغبت تمام، رو به سوی درگاه خدا  می آورند و خداوند هم می فرماید: همنشین کسی هستم که با من در این ماه همنشین باشد و مطیع کسی هستم که مطیع من باشد، یعنی هر کس بنده خدا باشد هر خواسته ای که داشته باشد، برآورده می شود؛ سپس می فرماید: ماه، ماه من؛ بنده، بنده من و رحمت، رحمت من است.

مدیر ستاد اقامه نماز نماز و مهدویت استان آذربایجان شرقی با بیان اینکه یکی از نام های این ماه ” اصب” است،بیان کرد: از امام صادق (ع) نقل شده است که پیامبر گرامی اسلام (ص) فرمودند: رجب ماه استغفار امت من است، پس در این ماه طلب آمرزش کنید که خداوند آمرزنده و مهربان است. رجب را اصَبّ می گویند؛ چون رحمت خداوند در این ماه بر امت من بسیار ریخته می شود. پس بسیار بگویید: اَسْتَغْفِرُاللّه  وَ اَسْئَلُه التَّوبَه؛ یعنی از خداوند به خاطر کارهای بدم پوزش می طلبم و از او فرصت بازگشت می خواهم» بنابراین  نیاز است که بیشتر در این ماه خود را در معرض این ریزش قرار دهیم. از این رو ماه رجب بزرگترین ماه خداوند محسوب می شود که انسان در این ماه خود را شست و شو می دهد. بزرگان دین فرموده اند: ماه رجب ماه تخلیه از گناهان است و عمده ترین عمل در این ماه استغفار  می باشد لذا روایت است بر تکرار استغفار در این ماه زیاد مبادرت بورزید. سایر اعمال هم در صورتی که استغفار نباشد مور قبول پروردگار قرار  نمی گیرد.

وی با بیان اینکه ماه شعبان هم ماه تهذیه و تخلیه است افزود: تخلیه یعنی حلیت، زیور و زینت. تهذیه یعنی جلاء و صفا و با توجه به اینکه صلوات هم عمده ترین اعمال در ماه شعبان است لذا بهتر است در این ماه بزرگ و عظیم اخلاق و رفتار خود را هم مزین به اخلاق و رفتار پیامبر اکرم (ص) نماییم. پس ماه رجب هم مقدمه ورود به ماه شعبان است که با انجام اعمال ماه رجب پاکیزه وارد این ماه شویم.

حجت الاسلام آقاجانی اضافه کرد: ماه رجب بهترین ماهی است که خدا، انسان ها را دعوت می کند تا در نهر رجبیه خود را از تمام گناهان و بدی ها شستشو دهد. بر همین اساس در قیامت فرشته ای ندای «این الرجبیون»، را سر می دهد و می گوید: کجایند رجبیون؟ کجا هستند این کسانی که خوب وارد ماه مبارک رجب شدند، خود را شست و شو دادند، مراقبه و محاسبه کردند. یکی از ویژگی های “رجبیون” این است که خداوند را حاضر بر اعمال خود می بینند، از گناهان اجتناب و تعلقات دنیا را از خودشان دور می کنند،  لذا ما می توانیم با مراقبه، محاسبه و استغفار واقعی که هم بر زبان و عمل ما و هم در قلب ما جاری می شود در زمره رجبیون قرار بگیریم.

وی با بیان اینکه ما باید سعی کنیم در این ماه رذایل اخلاقی را از خود دور کنیم، تصریح کرد: اگر اهل تکبر هستیم و زیاد پرخاشگری می کنیم یا عصبانی می شویم، سعی کنیم در این ماه عزیز با انجام اعمال وارده و نزدیک شدن به پروردگار اعمال ناپسند و رذایل اخلاقی را از خود دور کنیم تا در زمره رجبیون قرار بگیریم. با توجه به اینکه دعاهای بسیار خوبی هم در این ماه وارد شده است سعی کنیم به معنا و مفهوم این دعاها دقت و توجه بیشتری نماییم تا نهایت استفاده و بهره وری را آنها داشته باشیم.

این استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد: امام کاظم (ع) می فرمایند: رجب، نهری است در بهشت، آب آن سفیدتر از شیر و شیرین تر از عسل است، کسی که یک روز از ماه رجب را روزه بگیرد، خدای عزّوجلّ از آن نهر به او می آشاماند. بنابراین ما می توانیم در این ماه مزه معنویت و با خدا بودن را بچشیم و با لذت روحی از بدی ها دور و به خوبی ها نزدیک شویم تا انشالله آماده ظهور حضرت مهدی (عج) شویم.

وی گفت: ماه رجب ماه خدا، ماه شعبان ماه پیامبر (ص) و ماه رمضان ماه امت پیغمر (ص) است. خداوند در ماه رجب می فرماید: آیا کسی است که به من نزدیک شود و از من درخواست کند و من اجابت کنم. بنابراین روزه گرفتن، مناجات کردن و اسغفار نمودن در این ماه بسیار تاکید شده است. خداوند در این ماه اعمال نیک را چند برابر کرده و گناهان را مورد آمورزش قرار می دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا