بین الملل

برنامه وزارت اوقاف مصر برای نوسازی مساجد

وزارت اوقاف مصر از تدوین برنامه و اختصاص بودجه‌ای بالغ بر ۸۶ میلیون پوند مصری برای تعمیر و نوسازی مساجد این کشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز، محمد مختار جمعه، وزیر اوقاف مصر بودجه‌ای به ارزش ۸۵ میلیون و ۷۵۳ هزار و ۶۰۰ پوند را برای تأمین مالی طرح‌های تعمیر و نوسازی مساجد این کشور تصویب کرد.

وزارت اوقاف مصر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که این بودجه در چارچوب طرح وزارت اوقاف برای تعمیر و نوسازی مساجد اختصاص یافته و بخشی از آن به نوسازی و بازسازی مساجد جامع در این کشور و همچنین توسعه آنها تعلق دراد. در کنار این طرح‌ها، برخی از ساختمان‌های اداری وزارت اوقاف که به مدیریت مساجد اختصاص دارد نیز تعمیر و نوسازی خواهند شد.

از سویی جمعه، پرداخت ۵۰۰ هزار پوند به اتحادیه قاریان مصر برای حمایت از معیشت قاریان عضو این را نیز تصویب کرد. به گفته وی سالانه ۲ میلیون پوند به این موضوع اختصاص یافته است.

 تعمیر و نوسازی مساجد به ویژه مساجد تاریخی مصر در سال‌های اخیر اگرچه با تبلیغات فراوان از سوی دولت کنونی به عنوان نشانه‌ای از حمایت این دولت از فعالیت‌های اسلامی، صورت گرفته، اما با انتقادهای گسترده نیز همراه بوده است. بخش مهمی از این انتقادات مبنی بر عدم انجام این تعمیرات با توجه به ویژگی‌های تاریخی و مرمت علمی بوده است. انتشار تصاویری از تعمیرات انجام شده در مساجد اهل بیت(ع)، نیز بار دیگر به این انتقادها دامن زد. از سویی بسیاری از نهادهای دینی مصر انتقاد کرده‌اند که چشم خود را بر فساد گسترده دولت کنونی مصر و سرکوب آزادی‌های سیاسی از سوی این دولت بسته است.

منبع: خبرگزاری ایکنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا