پیام های معنویت

پیام مقام معظم رهبری به دهمین اجلاس سراسری نماز در همدان

دهمین اجلاس سراسری نماز در پایتخت تاریخ و تمدن ایران، همدان و در شهریور ماه ۱۳۷۹ برگزار شد. این اجلاس بیشتر با محوریت نکوهش تکبر و خود برتر بینی مورد توجه قرار گرفته و مقام معظم رهبری در پیام خود، نماز واقعی را به عنوان راه چاره برطرف کردن تکبر و خودبینی معرفی نموده اند. در متن ذیل به پیام رهبری در دهمین اجلاس سراسری نماز میپردازیم.

پیام رهبری به اجلاس دهمین نماز در همدان

بسم الله الرّحمن الرّحیم

در میان خصلت های نکوهیده که سلامت جان و راحت زندگی را با خطر و مانع مواجه می سازند، تکبر از پرآفت ترین آن ها است. خود برتر بینی و سرکشی برخاسته از آن، چه بسیار حقیقت ها را ناشناخته، و چه راه های فضیلت را ناپیموده می گذارد، و چه کینه‌ها و خصومت های نابحق و چه زشتی ها و ناهنجاری ها که پدید می آورد. آری تکبّر، حجاب حقیقت و خار راه فضیلت، و دشمن صفا و صداقت، و انگیزه دشمنی و شرارت است. آحاد جامعه های بشری از آغاز عمر خود تاکنون، ضایعات بی شماری را از کبر و خودپسندی اقوام و افراد، و سرکشی ها و تعصبات ناشی از آن، تحمل کرده‌اند و می کنند.

عبادات اسلامی و بیش از همه نماز، برای زدودن این آفت از جان آدمیان، از جمله درمان های مؤثر و کارآمد می باشند.

نماز، آن گاه که با حال و حضور و آداب، گزارده شود روح آدمی را به نیازمندی ذاتی وی آشنا می‌سازد، و ریشه کبر و تفاخر و جبروت موهوم را در درون او می سوزاند. خشوع در برابر پروردگار، نور بصیرت را بر دل او می تاباند و سایه وهم آلود خودبزرگ بینی را از آن می زداید.

«فرض الله الایمان تطهیراً من الشرک و الصلاه تنزیهاً عن الکبر»

چه نیکو است به سخن پیشوای پرهیزگاران و امیر مؤمنان علیه السلام گوش فرا دهیم و ستایش نماز را در سالی که مزیّن به نام والای اوست، از بیان ستوده او بشنویم. در نهج‌البلاغه چنین آمده است: «وَ عَن ذالِکَ ما حَرَسَ الله عِبادِه المُؤمِنینَ بِالصَّلواۀِ وَ الزَّکواۀِ وَ مُجاهَدَۀِ الصِّیامِ فِی الأَیّامِ المَفروضاتِ ، تَسکیناً لِأطرافِهِم وَ تَخشیعاً لِأَبصارِهِم وَ تَذلِیلاً لِنُفُوسِهِم وَ اِذهاباً لِلخُیلاءِ عَنهُم …» یعنی : خداوند بندگان مؤمن را با نمازها و زکات­ ها و روزه های دشوار از کبر و خودبینی محافظت و حراست می کند، به پیکر آنان آرامش می بخشد، به دیدگان آنان فروتنی می دهد، نفس آنان را رام می سازد، دل های آنان را افتادگی می آموزد، و خودپسندی را از آنان دور می کند.

در کشور اسلامی ما همه آحاد مردم به ویژه بلند پایگان علمی و اجتماعی و مالی، به این خصوصیات نیازمندند. بلای طغیان، و تجاوز، و زورگویی، و زیاده طلبی، و تحقیر دیگران، و نادیده گرفتن حق صاحبان حق، امروزه بزرگ ترین آفت جوامع بشری و جامعه جهانی است و علاج این همه، در این بیان والای علوی علیه‌السلام است.

توجه به این واقعیت ها، نقش برجسته نماز و نیایش را در چشم اهل بصیرت و انصاف آشکار می‌سازد و اهتمام به ترویج و تعریف این فریضه پر راز و رمز را، بر دوش آگاهان جامعه می نهد.

این­جانب ضمن سپاس گزاری از شما که به کار نماز و معرفی و اقامه آن پرداخته‌اید، بار دیگر بر توصیه‌هایی که در پیام های گذشته کرده‌ام تأکید می ورزم، نسل جوان و نیک نهاد کشور را به قدردانی از فرصت نماز که فرصت شکفتگی معنوی و پالایش روحی است فرا می‌خوانم، به مسئولان فرهنگی و رسانه‌ ای و همه مبلغان دینی اهمیت ترویج این فریضه و نقش بی همتای آن در پرورش فضیلت ها و زدودن فسادها را یادآور می شوم، و از همه خدمت گزاران این راه، و دلسوزان امر نماز که با قلم و بیان و مال و آبرو و حضور خود، به اقامه نماز کمک می‌کنند صمیمانه تشکر می کنم.

امید است همگی مشمول رحمت الهی و دعای حضرت بقیه الله ارواحنا فداه باشید.

والسلام علیکم و رحمه الله وبرکاته

سید علی خامنه ای

۱۹ شهریور ۱۳۷۹

دانلود PDF اجلاس دهم نماز سال ۱۳۷۹

پس از مطالعه متن پیام مقام معظم رهبری در دهمین اجلاس سراسری نماز، در صورت تمایل به دانلود پیام میتوانید روی نسخه pdf اجلاس دهم سراسری نماز کلیک کنید.

فایل صوتی دهمین اجلاس نماز

در صورت تمایل به تهیه فایل صوتی این اجلاس، میتوانید روی فایل صوتی اجلاس دهمین نماز که در مرکز رادیو نماز ستاد اقامه نماز کشور تهیه شده است گوش دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا