پیام های معنویت

پیام مقام معظم رهبری به شانزدهمین اجلاس سراسری نماز در اراک

نماز بهترین نهاده دین است، هر که خواهد کم، و هرکه خواهد بیش، بهره از آن می­ گیرد. شانزدهمین اجلاس سراسری نماز در سال ۱۳۸۶ و در شهر کرمان برگزار شد. پیام این اجلاس حول محور شناساندن نماز به باقی افراد جامعه میچرخد. این شناخت نماز است که بهتر از تبصره و قانونی میتواند در اقامه آن موثر باشد. متن پیام مقام معظم رهبری در شانزدهمین اجلاس سراسری نماز به شرح زیر است.

پیام رهبری به شانزدهمین اجلاس نماز در اراک

بسم الله الرّحمن الرّحیم

برپایی اجلاس نماز را گرامی می­دارم و از ایزد دانا و شنوا درخواست می­ کنم که آن­را کانونی گرمابخش و چراغی روشنگر برای دل­ های پاک و با صفای جوانان ما بگرداند و نوای گوش­ نواز نیایش را در پهنه کشور ما بگستراند.

نماز، نیاز آدمی است. ما گرفتاران تخته بند زندگی مادی، به دریچه ­ای که هوای پاک آزادی را از عالم معنا به ما برساند و دل را از آلودگی و بی­ خبری برهاند نیازمندیم. بدون این پنجره­ روشنی، و طراوت، نهاد آدمی درخشندگی گوهر خویش را از دست می­ دهد و دل، رنگ و بو و سرشت گِل می­ گیرد.

اگر نماز را آن­گونه که هست بشناسیم، خدا را بر این هدیه بزرگ که پیامبرانش به ما داده ­اند، هزاران بار سپاس خواهیم گفت.

شما برپا دارندگان این گردهمایی که کوشش ارجمندتان پوشیده نیست، همت خویش را بر آن بگمارید که نماز را به درستی بشناسانید. این از هر بخشنامه و دستوری و فرمانی کارسازتر است. دل­ها با جویایی معنویت سرشته شده­ اند، شما این راه راست، این داروی معجزه گر، و این پنجره­ دل­گشا را به آنان نشان دهید. این است آن­چه­ نماز را همگانی و آن را با حال و حضور و شور و شیدایی همراه می­ سازد، و این سخنان والا را معنی می­ کند، که:

الصّلاهُ مِعراجُ المُؤمِن  نماز اوجگیری مؤمن است.

الصّلاهُ خَیرُ مُوضُوعٍ مَن شَاءَ اِستَقَلّ وَ مَن شَاءَ اِستَکثَرَ – نماز بهترین نهاده دین است ، هر که خواهد کم ، و هرکه خواهد بیش، بهره از آن می­ گیرد. و برای این کار بزرگ، ناگزیر باید هم خرد و هم هنر و هم انگیزه، به کار گرفته شود. از خداوند متعال توفیق روز افزون برای همه­ شما مسألت می­ کنم.

والسّلام علیکم و رحمه الله و برکاته

سید علی خامنه ­ای

۱۴ شهریور ۱۳۸۶

پخش صوتی و دانلود PDF اجلاس شانزدهم نماز سال ۱۳۸۶

در صورت نیاز به دانلود فایل متنی شانزدهمین اجلاس سراسری نماز میتوانید روی نسخه pdf اجلاس شانزدهم سراسری نماز کلیک کنید.

پخش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا