پیام های معنویت

پیام مقام معظم رهبری به هشتمین اجلاس سراسری نماز در تهران

هشتمین اجلاس سراسری نماز در تهران و در هجدهم شهریور ماه سال ۱۳۷۷ برگزار گردید. مقام معظم رهبری طی پیامی در این اجلاس به اهمیت نماز با توجه و حضور قلب و تاثیر آن در محیط اطراف پرداخته و نماز خاضعانه و خاشعانه را وسیله ای برای جلوگیری از ظلمات خودخواهی و خودکامگی  دانسته اند. در ادامه مطلب به متن پیام رهبری در هشتمین اجلاس سراسری نماز میپردازیم.

پیام رهبری به اجلاس هشتم نماز در تهران

بسم الله الرّحمن الرّحیم

نظام اسلامی که برترین هدفش، پرورش انسان های والا و با فضیلت است، سازندگی فرد و جامعه را از هر دو سو، یعنی هم از جسم و هم از جان، هم در عرصه مادی و هم در ساحت معنوی به پیش می‌برد، و هر دو بال پرواز و تعالی آدمی را می گشاید و می آراید.

عبادات و در رأس آنان «نماز» بدین جهت است که چنین اهمیتی می‌ یابد و نماز ستون دین نامیده می شود. نماز آن گاه که با توجه و حضور همراه است، نه تنها دل و جان نمازگزار، که فضای پیرامون او را نیز لطیف و نورانی و معطر می سازد و به خانه و خانواده و محیط کار و محفل دوستان و مجامع شهروندان و همه فضاهای زندگی پرتو افشانی می‌کند.

هر چه نمازگزاران بیشتر متوجّه و خاشع و ذاکر شوند، ظلمات خودخواهی ها و خودکامگی ها و بد دلی ها و آزمندی ها و تجاوزگری ها و حسادت ها و بدخواهی ها کمتر می شود و نور رستگاری بر پیشانی زندگی، بیشتر می‌درخشد.

ریشه همه تلخ کامی های بشر در غفلت از خدا و محدود شدن به منافع شخصی است. نماز، آدمی را از این حصارهای ظلمانی می‌رهاند و شهوت و غضب او را به سوی حقیقت متعالی و خیر همگانی هدایت می‌‌‌کند.

نماز خاشعانه و سرشار از حال و حضور،  بهشتی واقعی، نخست در دل و جان نمازگزار و به تدریج در محیط زندگی می آفریند، و صلاح و فلاح را به انسان هدیه می‌کند. از این رو، در همه ادیان الهی، نمازگزاردن، اصلی ترین ادب دینداری و آشکارترین و عمومی ترین نشانه ایمان است، کامل ترین و زیباترین نمازهاست.

یکی از برکات انقلاب اسلامی در سال­های اخیر آن است که دل های پرشور و شوقی را به اهمیت و والایی فریضه نماز توجه داده و ترویج روزافزون این پایه اساسی دین را، مرکز همت و تلاش آن ساخته است.

اکنون در سال، هزاران تلاش گران بها، با اهتمام و کوشش صادقانه آنان، صرف آن می‌شود که راه روشن نماز به روی همگان گشوده شود و نمازگزاران بیشتری توفیق نماز با توجه و تذکر بیابند. انواع فعالیت های فرهنگی و هنری و تحقیقی و اجرایی در فهرست طولانی این تلاش ها قرار دارند. این جانب وظیفه خود می‌دانم که از این تلاش گران مؤمن که مشتمل بر مسئولان عالی رتبه دولتی، و علمای معزّز دینی، و برجستگان فرهنگی و علمی و هنری، و جوانان پرشور و زنان و مردان مؤمن از بخش های گوناگون اجتماع است، صمیمانه سپاس گزاری کنم و به­ طور ویژه از روحانی آگاه و دلسوز جناب حجت ‌الاسلام قرائتی که نیروی عظیمی را در این راه بسیج کرده‌اند، تشکر نمایم.

اکنون لازم می‌دانم تذکراتی را به شما و همه مردم عزیزمان عرض کنم:

  • همه آحاد نمازگزار باید سعی کنند که نماز را با توجه به معانی کلمات بخوانند، یعنی در نماز با خدای عزیز و رحیم سخن بگویند، این است آن سرچشمه فیضی که جان نمازگزار را سیراب می‌کند. البته این حقیقت نباید دستاویزی برای نفس بهانه گیر باشد که اگر توفیق چنین توجه و حضوری نیافت، نماز را ترک کنند. نماز در هر صورت، واجب و فریضه است و تارک نماز بزرگ ترین فرصت ارتباط با خداوند سبحان را از دست می دهد.
  • لازم است دست اندرکاران، اوراقی شامل ترجمه نماز در همه سطوح، فراهم و میلیون ها نسخه از آن را در همه جا منتشر کنند. به هر کسی باید این امکان را بدهید که معانی کلمات نماز را بفهمد.
  • فصل تازه ای از اقامه نماز که بحمدالله در سطح شهرهای دیگر کشور تا حدود گسترده‌ ای صورت گرفته باید در سطح روستاهای کشور آغاز شود. ترویج صورت و معنای نماز در روستاها را با برنامه ریزی وسیع، آغاز کنید.
  • چه نیکو است که از همه شهرهایی که در آن حوزه علمیه و طلاب علوم دینی حضور دارند، در همه شب های جمعه گروه هایی به روستاها اعزام شوند. شعار اوّل این پیام رسانان دین و معنویت، باید اقامه نماز باشد.
  • علمای دینی و فضلایی که در بخش‌های گوناگون دولتی به خدماتی اشتغال دارند، شایسته است که به عمران معنوی مساجدی که در آن ها نماز جماعت اقامه نمی شود، بپردازند، امامت در مسجد را نیز وظیفه ای بزرگ بشمرند.
  • مأموران بخش‌های گوناگون دولتی، توصیه‌ها و دستورهای وزرای محترم درباره نماز را به طور جدّی دنبال کنند. همه سطوح و بخش‌ها در این تلاش مقدس سهیم شوند و سهمی از اجر آن را نصیب خود کنند.

نماز در اغلب موارد در قرآن کریم همراه و هم شأن زکات آمده است. فریضه عظیم زکات نیز همانند نماز به مجاهدتی خستگی ناپذیر و تلاش گرانی صادق و دلسوز نیازمند است. انتظار و امید آن است که شما عزیزان در این میدان جدید نیز گام نهید و همه کسانی که می‌ توانند در ترویج و تبیین و تحقق مسئله مهم زکات، خدمتی ارائه کنند. بی درنگ دامن همت به کمر زنند و از خود صدقه جاریه ای بر جای نهند.

از خداوند شکور و رحیم مسئلت می‌کنم که خدمات شما را به نحو شایسته قبول فرماید و دعای حضرت ولی الله الاعظم – ارواحنا فداه – را شامل حال شما نماید.

والسلام علیکم و رحمه الله وبرکاته

سیدعلی خامنه ای

۱۸ شهریور ۱۳۷۷

دانلود PDF اجلاس هشتم نماز سال ۱۳۷۷

پس از مطالعه متن پیام مقام معظم رهبری در هشتمین اجلاس سراسری نماز، در صورت تمایل به دانلود پیام میتوانید روی نسخه pdf اجلاس هشتم سراسری نماز کلیک کنید.

فایل صوتی هشتمین اجلاس نماز

فایل صوتی پیام این اجلاس در مرکز رادیو نماز ستاد اقامه نماز کشور تهیه و تدوین شده است. در صورت تمایل میتوانید به فایل صوتی اجلاس هشتم نماز گوش دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا