پیام های معنویت

پیام مقام معظم رهبری در پنجمین اجلاس سراسری نماز در تبریز

پنجمین اجلاس سراسری نماز در مرکز استان آذربایجان شرقی، تبریز، نخستین پایتخت جهان تشیع و در شهریور ماه سال ۱۳۷۴ برگزار گردید. رهبر معظم انقلاب، به رسم سالهای گذشته، پیامی نمازی برای اجلاس نماز ارسال نموده اند که جوهره محتوای آن به سه خصوصیت عمده نماز که باز کننده خیمه دین و نیک بختی در جامعه میشود، پرداخته است و شرط اصلی بهره مندی از این مزایا را در گِرو حضور قلب در نماز میداند. در این مطلب به متن پیام رهبری در پنجمین اجلاس سراسری نماز میپردازیم. با ما همراه باشید.

پیام رهبری به اجلاس پنجم نماز در تبریز

بسم الله الرّحمن الرّحیم

اکنون چند سالی است که چنین روزهایی در کشور ما، موسم نماز است، یعنی فضای سراسر کشور به عطر دل‌انگیز یاد و نام نماز، آغشته است و انسان هایی روشن بین و با ایمان، با شور و نشاط همه جا از نماز می گویند و به نماز فرا می خوانند و برای اقامه نماز، مجاهدت می‌کنند، این تلاش مبارک، شایسته آن است که از سوی همه کسانی که به حیات طیبه اسلامی و زندگی در سایه حقّ و عدالت دل بسته‌اند، گرامی داشته شود و به پیوسته ماندن‌ آن، کمک شود.

اقامه نماز در کشوری که پرچم اسلام را بر فراز سرخویش برافراشته و به حاکمیت اسلام مفتخر گردیده، یکی از واجب ترین فرایض است. زیرا همه هدف های یک جامعه نیک بخت از قبیل: تأمین عدالت اجتماعی، دست یابی به رفاه عمومی و شکوفایی مادی، پرورش استعدادها و خلاقیت‌ها در آحاد مردم، برخورداری از دانش و بینش و تجربه، عزت و استقلال و اقتدار ملی، گسترش اخلاق انسانی و روابط سالم میان آحاد مردم و دیگر هدف‌های والا، در صورتی تأمین می‌شود که تربیت فردی و تهذیب اخلاقی در آحاد مردم به ویژه در کارگزاران امور کشور، تأمین شود و انسان‌هایی پاک و برخوردار از همّت و توکل و اخلاص و صبر و سخت کوشی در آن جامعه باشند که به یاری این پشتوانه روحی، توانایی برداشتن بارهای سنگین را دارا باشند و در برابر موانع گوناگون و به ویژه امواج فساد و تباهی، یارای ایستادگی داشته باشند. هر چه شمار این گونه انسان ها در جامعه و کشوری بیشتر باشد. افق آینده آن جامعه و آن کشور، روشن‌تر و حرکت به سوی نیک بختی در آن جامعه و آن کشور ممکن‌تر و آسان تر خواهد بود.

اهمیت نماز و یکی از رازهای پا فشاری بر آن در معارف اسلامی را از آن چه گفتیم، می توان دانست، زیرا نماز، برترین چیزی است که می تواند همه افراد جامعه مسلمان را، به تهذیب اخلاقی و تعالی روحی و معنوی برساند.

سه خصوصیت عمده در نماز هست که نقش برتر آن را در تهذیب نفس و پرورش روانی انسان ها پدید می‌آورد:

نخست آن که نماز، با شکلی که در اسلام برای آن معین گشته یعنی حرکات و اذکار مخصوص، به طور طبیعی، نمازگزار را به دوری از گناه و آلودگی فرا می‌خواند: «اِنَّ الصلوهَ تَنهی عَنِ الفَحشاءِ وَ المُنکَر» این فراخوانی پیوسته، توانایی آن را دارد که هر کس را از منجلاب‌‌ها، رها سازد و عروج بخشد.

دوم آن که در او روح پرستش و خضوع در برابر حضرت باری تعالی را که محبوب حقیقی و فطری هر انسان است، زنده می‌کند و غبار فراموشی از این حقیقت درخشنده را که در ژرفای فطرت او نهاده شده است، می سترد.

سوم آن که به جان و دل نمازگزار، آن آرامش و اطمینانی را که شرط اصلی موفقیت در همه عرصه‌های زندگی است، هدیه می کند و تزلزل و اضطراب را که مانع بزرگی در راه اقدام مجدانه برای پرورش اخلاقی است، از او دور می‌سازد.

هر یک از سه خصوصیتی که گفته شد در خور آن است که با تدبّر و ژرف نگری دیده و سنجیده شود و از این راه، بسیاری از معارف نماز آشکار خواهد شد.

اکنون هنگامی که می‌بینیم نماز با این ویژگی ها و کارسازی استثنایی اش، گستردگی به اندازه گستره همه جامعه اسلامی دارد، یعنی همه در هر حال و هر جا وظیفه دارند آن را به جای آورند و هیچکس، هرگز از قلمرو این فریضه الهی بیرون نیست، در می یابیم که اندازه تأثیر آن در تأمین شرط نیک بختی یک ملت و یک جامعه، چقدر زیاد است.

حقیقت آن است که هرگاه در میان مردمی نماز با همه شرایطش رواج داشته باشد همین یک واجب الهی آنان را تدریجاً به همه نیک بختی می‌کشاند و خیمه دین را در زندگی آنان بر پا می سازد.

ناگفته نگذاریم که این همه، درباره نمازی است که با روح آن یعنی توجه و حضور قلب به جای آورده می‌شود. چنین نمازی، نمازگزار را با همه آفرینش،‌ هماهنگ و هم سو می سازد و راه را برای تحقق سنت‌های الهی در طبیعت و تاریخ باز می کند، چرا که در بینش اسلامی همه آفرینش در حال تسبیح و عبودیت حضرت حق است: «یُسَبِّحُ لِلّهِ ما فِی السَّمواتِ وَ ما فِی‌الأَرضِ»

توصیه مؤکّد این جانب به همه، به ویژه جوانان، آن است که خود را با نماز مأنوس و از آن بهره‌مند سازند. یعنی این که نماز را با توجه به معنی و با احساس حضور در محضر پرودگار متعال «جَلَّت عَظَمَتُه» به جای آورند و این کار را با تمرین بر خود هموار و آسان سازند تا بتوانند نوافل، مخصوصاً نافله نمازهای صبح و مغرب را نیز ادا کنند و اگر هنوز در میان کسان و نزدیکان و دوستان آنان، کسی هست که خود را از فیض نماز محروم کرده باشد، او را از این گناه بزرگ و خسارت عظیم بازدارند و این کار را با زبان خوش و رفتار حکیمانه انجام دهند، البته پدران و مادران نسبت به نماز فرزندان خود مخصوصاً نوجوانان، مسئولیت بیشتری دارند.

این جانب در پیام نماز سال های گذشته، توصیه‌هایی به دست اندرکاران و مسئولان دستگاه های گوناگون در باب نماز کرده‌ام، بجا است هیئتی از این مجمع نماز، درباره آن ها به جست وجو و فحص پردازد و گزارشی از چگونگی و اندازه تحقق آن خواسته‌‌ها فراهم آورد.

در پایان با دعا برای همه شما عزیزان دست‌اندرکار مسئله نماز، امیدوارم زحمات شما مقبول الهی و منظور نظر حضرت ولی الله الاعظم – ارواحنا فداه و سلام الله علیه – باشد.

والسلام علیکم و رحمه الله وبرکاته

سید علی خامنه‌ای

۱۴ شهریور ۱۳۷۴

دانلود PDF اجلاس پنجم نماز سال ۱۳۷۴

پس از مطالعه متن پیام مقام معظم رهبری در پنجمین اجلاس سراسری نماز، در صورت تمایل به دانلود پیام میتوانید روی نسخه pdf اجلاس پنجم سراسری نماز کلیک کنید.

فایل صوتی پنجمین اجلاس نماز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا