پیام های معنویت

پیام مقام معظم رهبری در اولین اجلاس سراسری نماز در مشهد مقدس

اجلاس های سراسری نماز همه ساله توسط ستاد اقامه نماز کشور، با پیام مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و با همکاری دستگاه های اجرایی کشور برگزار میشود. این پیام ها معمولا دارای گزارشی از بازخوردها و فعالیت های انجام شده در طول سال و نقاط راهبردی جهت اقامه نماز هرچه بهتر در سال آتی هستند. اولین اجلاس سراسری نماز در شهر مشهد مقدس و در تاریخ شانزدهم مهر ماه سال ۱۳۷۰ برگزار گردید که پیام مقام معظم رهبری در این اجلاس به شرح ذیل است.

پیام رهبری به اجلاس سراسری نماز در مشهد مقدس سال ۱۳۷۰

بسم الله الرّحمن الرّحیم

تشکیل مجمعی از صاحب نظران برای اقامه نماز، یکی از شایسته‌ترین و ضروری ترین کارهایی است که باید در جمهوری اسلامی صورت می‌گرفت. زیرا برپا داشتن نماز، نخستین ثمره و نشانه حکومت صالحان است و در رتبه بعد از آن است که نوبت به «زکات» به مثابه تنظیم مالی جامعه و ریشه کن کردن فقر، و نیز «امر به معروف و نهی از منکر» یعنی سوق دادن به نیکی‌ها و بازداشتن از بدی ها می‌رسد.

«الّذین‌ اِن مَکَّناهُم فِی الاَرضِ أَقآمــُوا اَلـصَّلوهَ وَ‌آتـَـوا الـزَّکاه وَ اَمَرُوا بِالمَعرُوفِ وَ نَهَوا عَنِ المُنکَر…» (حج،۴۱) اقامه نماز فقط این نیست که صالحان، خود نماز بگزارند؛ این چیزی نیست که بر تشکیل حکومت الهی متوقف باشد؛ بلکه باید این ستون دین در جامعه به پا داشته شود و همه کس با رازها و اشاره‌های آن، آشنا و از برکات آن برخوردار گردند.

درخشش معنویت و صفای ذکر الهی، همه آفاق جامعه را روشن و مصفا کند؛ و تن‌ها و جان‌ها با هم به نماز بشتابند و در پناه آن طمأنینه و استحکام یابند.

نماز، رکن اصلی دین است و باید اصلی‌ترین جایگاه را در زندگی مردم داشته باشد. حیات طیّبه انسان، در سایه حاکمیّت دین خدا، وقتی حاصل خواهد شد که انسان ها دل خود را با یاد خدا زنده نگه دارند و به کمک آن بتوانند با همه جاذبه‌های شرّ و فساد مبارزه کنند و همه بت ها را بشکنند، و دست تطاول همه شیطان های درونی و برونی را از وجود خود قطع کنند.

این ذکر و حضور دائمی فقط به برکت نماز حاصل می‌شود و نماز در حقیقت، پشتوانه مستحکم و ذخیره تمام نشدنی در مبارزه ای است که آدمی با شیطان نفس خود که او را به پستی و زبونی می‌کشد، و شیطان‌های قدرت که با زر و زور، او را وادار به ذلّت و تسلیم می‌کنند، همیشه و در همه حال دارد. هیچ وسیله‌ای مستحکم‌تر و دائمی تر از نماز برای ارتباط میان انسان با خدا نیست. مبتدی ترین انسان ها، رابطه خود با خدا را به وسیله  نماز آغاز می‌کنند.  برجسته‌ترین اولیاء خدا نیز، بهشت خلوت انس خود با محبوب را در نماز می‌جویند.

این گنجینه ذکر و راز را هرگز پایانی نیست و هر که با آن بیشتر آشنا شود، جلوه و درخشش بیشتری در آن می‌یابد.کلمات و اذکار نماز، هر یک خلاصه‌ای است که به بخشی از معارف دین اشاره میکند و به طور مکرر و پی ‌در پی آن را به یاد نمازگزار می‌آورد. نمازی که با تدبّر در معانی و بدون سهو و غفلت گزارده شود، انسان را روز به روز با معارف الهی آشناتر و به آن دلبسته تر می‌سازد.

نورانیّت نماز، و رازها و رمزهای آن و درس هایی که در آن گنجانیده شده، و اثر آن در ساختن فرد و جامعه، چندان نیست که بشود در مقالی کوتاه از آن سخن گفت، بلکه چنان نیست که بی خبری چون من، بتواند از اعماق آن خبری آورد.

آن چه من با قلم قاصر و معرفت ناچیز خود می‌گویم آن است که مردم ما و جامعه ما، و به خصوص جوانان ما که اکنون بار امانت سنگینی را بر دوش گرفته‌اند؛ باید نماز را منبع قدرتی لایزال بدانند، و در برابر جبهه فساد و بی‌عدالتی و کج روی که امروز بشریت را تهدید می‌کند، از نماز و یاد خدا نیرو بگیرند. میدان مبارزه‌ای که امروز پیش روی ماست، ما را به تکیه‌گاه مستحکم ذکر خدا و امید و اعتماد به او، بیش از همیشه و بیش از همه، محتاج می‌سازد، و نماز آن سرچشمه جوشانی است که این امید و اعتماد و قدرت معنوی را به ما می‌بخشد.

نماز با حضور و با توجه‌، نمازی‌ که‌ از یاد و ذکر سرشار است‌، نمازی‌ که‌ آدمی‌ در آن‌ با خدای‌ خود سخن‌ می‌گوید و به‌ او دل ‌می‌سپارد. نمازی‌ که‌ والاترین‌ معارف‌ اسلام‌ را پیوسته‌ به‌ انسان‌ می‌آموزد، چنین‌ نمازی‌ انسان‌ را از پوچی‌ و بی‌هدفی‌ و ضعف‌ می‌رهاند و افق‌ زندگی‌ را در چشمش‌ روشن‌ می‌سازد و به‌ او همت‌ و اراده‌ و هدف‌ می‌بخشد و دل‌ او را از میل‌ به‌ کجروی‌ و گناه‌ و پستی‌ نجات‌ می‌دهد. از این‌ روست‌ که‌ نماز در همه‌ی ‌حالات‌، حتی‌ در میدان‌ نبرد و سخت‌ترین‌ آزمایش های‌ زندگی‌، اولویت‌ خود را از دست‌ نمی‌دهد. انسان‌ همیشه‌ به‌ نماز، محتاج‌ است‌، و در عرصه‌های‌ خطر، محتاج تر.

حقیقت‌ آن‌ است‌ که‌ در کار معرفی‌ نماز کوتاهی های‌ زیادی‌ شده‌ است؛ و نتیجه‌ آن‌ که‌ نماز هنوز جایگاه‌ شایسته‌ی‌ خود را، حتی‌ در نظام‌ اسلامی‌ ما،به‌ دست‌ نیاورده‌ است‌. این‌ مسؤولیت‌ سنگین‌، بر دوش‌ دانشوران‌ و آشنایان ‌به‌ معارف‌ اسلامی‌ است‌ که‌ نماز را به‌ همه‌ بخصوص‌ به‌ نسل‌ جوان‌ بهتر بشناسانند. از کودک‌ دبستانی‌ تا پژوهشگر دوره‌های‌ عالی‌، هر یک‌ فراخور ذهن‌ ومعرفت‌ خود، می‌توانند در راه‌ شناختن‌ نماز و رازهای‌ آن‌، قدم هایی‌ بردارند و با ناشناخته‌ هایی‌ آشنا شوند، حتی‌ عرفای‌ بزرگ‌ نیز برای‌ سالکان‌ وادی‌ معرفت‌، «اسرارالصلوه»‌ نوشته‌ و آموخته‌اند، یعنی‌ اعماق‌ این‌ اقیانوس‌ همچنان ‌ناشناخته‌ و پیمودنی‌ است‌.

در جامعه‌ی‌ ما فصل‌ مهمی‌ باید در معرفی‌ نماز درهمه‌ی‌ سطوح‌ گشوده‌ شود. رسانه‌ها و بخصوص‌ صدا و سیما با شیوه‌های‌ گوناگون ‌نماز را معرفی‌ و یادآوری‌ کنند. همه‌ جا و همیشه‌ در رادیو و تلویزیون‌، نماز در اولویت‌ گذاشته‌ شود و شوق‌ ایمان‌ و عطش‌ یاد خدا در دل ها پدید آید. درکلاس های‌ دروس‌ دینی‌ مدارس‌ و دانشگاه ها درس‌ نماز جایگاه‌ خود را بازیابد وسخنان‌ سنجیده‌ و افکار بلند در بازشناسی‌ نماز، فراهم‌ و در معرض‌ ذهن‌ و دل‌ دانشجویان‌ و دانش‌آموزان‌ گذاشته‌ شود.

فلسفه‌ی‌ نماز و تحلیل‌ رازها و رمزهای‌ آن‌ با زبان‌ هنر در معرض‌ دید همگان‌ قرار گیرد، تا هر کس‌ به‌ قدر ظرفیت‌ خود از آن‌ متمتع‌ گردد، کتاب ها و جزوه‌ها در سطوح‌ مختلف‌ و از دیدگاه های‌ گوناگون‌ به ‌وسیله‌ محققان‌ و عالمان‌ به‌ سلک‌ تحریر درآید و مایه‌‌ کارهای‌ هنری‌ و ادبی‌ گردد. فصلی‌ نیز باید برای‌ آسان‌ کردن‌ انجام ‌نماز گشوده‌ شود:

در همه‌ی‌ مراکز عمومی‌، مدارس‌، دانشگاه ها، کارخانه‌ها، سربازخانه‌ها، فرودگاه ها، ایستگاه های‌ قطار، ادارات‌ دولتی‌ و امثال‌ آن‌، جایگاه های‌ مناسبی‌ برای‌ نماز پیش ‌بینی‌ شود. مساجد و نمازخانه‌ ها پاکیزه‌ و مرتب‌ و رغبت‌انگیز باشد. نماز در وقت‌ فضیلت‌ و به‌ جماعت‌ گزارده‌ شود. در هر محیطی،‌ برجستگان‌ و بزرگان‌ آن‌ بر دیگران‌ پیش قدم‌ شوند و عملاً اعتنا به‌ نماز را به‌ دیگران‌ بیاموزاند؛ و خلاصه‌ در همه‌ جا حرکت‌ به‌ سمت‌ نماز و شتافتن‌ به‌ نماز محسوس‌ باشد. با این‌ مقدمات‌، به‌ خواست‌ خداوند متعال‌ و با توجهات‌ و ادعیه‌‌ زاکیه‌ی‌ حضرت‌ ولی‌الله‌الاعظم‌ – روحی‌فداه‌- ، کشور و جامعه‌‌ ما به ‌هدف های‌ والای‌ نماز نزدیک‌ می‌شود و از برکات‌ آن‌ بهره‌ می‌گیرد.

در پایان ‌لازم‌ می‌دانم‌ از فراهم‌آورندگان‌ این‌ مجمع‌ و همه‌ی‌ کسانی‌ که‌ با وقوف‌ بر اهمیت‌ نماز، در راه‌ اقامه‌‌ آن‌ تلاش‌ می‌کنند، مخصوصاً از جناب‌ حجت ‌الاسلام‌ آقای‌ قرائتی‌ که‌ دلسوزانه‌ و عاشقانه‌ در این‌ راه‌ گام‌ برمی‌دارند، صمیمانه‌ تشکر کنم‌ و قبول‌ حضرت‌ حق‌تعالی‌ را برای‌ این‌ کوشش های‌ مخلصانه‌ مسئلت ‌نمایم‌.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

سید علی خامنه ای

۱۶ مهر ۱۳۷۰

دانلود PDF اجلاس اول نماز سال ۱۳۷۰

پس از مطالعه متن پیام مقام معظم رهبری در صورت تمایل به دانلود پیام میتوانید روی دانلود نسخه pdf اجلاس اول سراسری نماز کلیک کنید.

پخش صوتی اولین اجلاس نماز

فایل صوتی پیام مقام معظم رهبری به اولین اجلاس سراسری نماز در بخش رادیو نماز تهیه و تولید شده است که در صورت نیاز میتوانید آن را گوش دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا