پیام های معنویت

پیام مقام معظم رهبری در ششمین اجلاس سراسری نماز در زنجان

ششمین اجلاس سراسری نماز در شهر زنجان و در سال ۱۳۷۵ برگزار شد. این اجلاس در مهر ماه توانست عطر و بوی نماز را در سراسر کشور، بخصوص شهر زنجان پخش کند. مقام معظم رهبری در پیامی به اجلاس ششم نماز، ضمن تشکر از مسئولین دخیل در اقامه نماز توصیه های عملی و مهمی در بهبود این روند پیشنهاد دادند تا نماز بصورت گسترده تر و عمیق تر در جامعه نفوذ پیدا کند. در ذیل به متن کامل پیام رهبری به این اجلاس را میخوانیم.

پیام رهبری به اجلاس ششم نماز در زنجان

بسم الله الرّحمن الرّحیم

خداوند متعال را سپاس می‌گویم که دل ­های نورانی و پاکیزه‌ای را به کار نماز و ترویج و برپاداری آن، برانگیخته و شوق مجاهدت و تلاش مخلصانه در این راه را به آن‌ها بخشیده‌ است. ثمره­ کوشش‌های هوشمندانه جمع شما در این چند سال، آن شده است که نماز که مظهر کامل پرستش و نیایش و رازگویی و نیاز جویی و عشق و ایمان به محبوب فطری عالم وجود است، پرتوی درخشان­ تر و حضوری برجسته‌تر در ذهن و عمل جامعه اسلامی ما یافته است.

اکنون بحمدالله در بسیاری از جاهایی که جماعت مردم در آن گرد می‌آیند و به ­ویژه مراکز گردآیی جوانان مانند مدارس و دانشگاه‌ها و سربازخانه‌ها و بوستان‌ها و نیز دانشگاه‌های دولتی و راه‌ها و غیره، نماز ، حاضر و بارز و چشم و دل نواز است. نوشته‌ها و گفته‌های بسیار در رسانه‌ها و در کتاب­ها و درس‌ها و برنامه‌های هنری و تبلیغی، به نماز می پردازد و ذهن‌ها و دل ­های کسان بی ­شماری را به این تکلیف شیرین و دل­نشین، متمایل می سازد و به گزاردن آن وا می‌دارد.

شک نباید کرد که این، راهی است به سوی کامیابی و توفیق در همه­ مهام شخصی و اجتماعی، راهی است به سوی سعادت و فلاح (قَد اَفلَحَ المُؤمِنونَ، الَذیِنَ هُم فِی صلوتِهِم خاشِعونَ) چه افراد و جماعاتی که با شناختن قدر و جایگاه ذکر و خشوع و انابه که نماز مظهر کامل آن است و همراه کردن کار و ابتکار دنیایی با آن، به قله‌های تعالی و کمال رسیدند، و چه بی خبران و کوته‌ نظرانی که با غفلت از این راز بزرگ هستی، خود را از سعادت کامل محروم ساختند و چه در صورت تلاش و کار مادی و چه در صورت بی­ کارگی و تنبلی، هر جا به گونه‌ای خود را در منجلاب‌های محرومیت و ناکامی غرقه ساختند.

انسان ­هایی که تلاش و مجاهدت در عرصه­ زندگی بشری را با یاد خدا و انس با او و عشق به او همراه می سازند، خوشبختی در معنای حقیقی آن را درمی‌یابند و آن را برای جسم و جان خود فراهم می­کنند.

شما برادران و خواهرانی که به امر نماز همّت گماشته‌اید از این دیدگاه، در تدارک بزرگ­ ترین خدمت به مردم و کشور خود هستید و بی گمان، ملت ما از معرفت به نماز و عمل به آن بهر‌ه‌های بزرگ در همه­ عرصه‌های زندگی خود خواهد برد.

مسئولان محترم اقامه نماز گزارش امید بخشی از به کار بستن سفارش‌‌های قبلی درباره­ نماز داده‌اند. این­جانب پس از سپاس از آنان و از همه­ بخش‌هایی که به آن سفارش‌ها جامه­ تحقق پوشانده‌اند، به همه­ دست‌اندرکاران این مهم و دیگر مدیران و مسئولان کشور توصیه می کنم که:

 • برای تبیین ژرفای نماز و معرفی رازها و زیبایی‌های آن، ‌دست به تلاش پیگیر و همه جانبه‌ای زده شود. در کتاب­های معارف دانشگاه­ ها و کتب درسی دوره‌‌های پیش از دانشگاه و جزوه‌های کوچک و قابل فهم همه، سخنان نغز و پرمغز و مضمون های تازه­ فراوان در این باره وارد شود.
 • احکام فقهی نماز به صورت آسان و روان منتشر شود و جزوه‌ها و نوارهای صوتی و تصویری مناسب برای فرستادن به میان ملت‌های دیگر، آماده گردد.
 • اذان از حنجره اشخاص خوش صدا در همه جا پخش شود و هیچ شهر و محله‌ای محروم از آهنگ اذان نماند.
 • مساجد، به شکل شایسته غبار روبی شود و خدمت به مسجد، کاری مردمی و همگانی شمرده شود.
 • نماز صبح در مساجد اقامه شود.
 • نمازهای جمعه در هر شهر با شرکت فرزانگان و اصحاب معرفت در ستادهای آن، پربارتر گردد.
 • مدیران دستگاه ­های اداری و دولتی، خود متصدی اقامه­ نماز در آن دستگاه­ ها شوند.
 • در سربازخانه‌ها، آموزش نماز و عمل به آن از آن­چه هست، جدی ­تر گرفته شود.
 • در میان جاده­ های بیابانی، مسجد به­ قدر کافی ساخته شود و در شهرهای سر راه در همه­ بیست و چهار ساعت، مسجد باز و آماده وجود داشته باشد.
 • در شهرها و شهرک هایی که تازه ساخته می‌شود، مسجد جامع، نخستین بنا و مرکز حقیقی شهر قرار گرفته و ساخته شود.
 • در همه­ اجتماعات با فرا رسیدن وقت نماز، نماز به پاداشته شود و اجتماعاتی که به خاطر انبوهی آن یا به هر جهت دیگر قادر به این کار نیستند برنامه­ زمان بندی آن­ها جوری تنظیم شود که با وقت نماز تصادف پیدا نکند.
 • و به­ طور خلاصه، وضع شهرها و روستاهای کشور را جوری کنید که هر کس که تازه وارد آن می‌شود، آن را محیط اهتمام به نماز و جایگاه اقامه آن بداند.

توفیقات همه­ شما را از خداوند خواستارم.

والسلام علیکم و رحمه الله وبرکاته

سید علی خامنه‌ای

۳۱ مهر ۱۳۷۵

دانلود PDF اجلاس ششم نماز سال ۱۳۷۵

پس از مطالعه متن پیام مقام معظم رهبری در ششمین اجلاس سراسری نماز، در صورت تمایل به دانلود پیام میتوانید روی نسخه pdf اجلاس ششم سراسری نماز کلیک کنید.

فایل صوتی ششمین اجلاس نماز

نوشته های مشابه

۲ دیدگاه

 1. سلام من درمسابقه شماره۶ برنده شده ام اما از طرف سامانه پیامی برایم ارسال نشده است
  لطفا راهنمایی کنید.باتشکر

  1. سلام و احترام به تمام برندگان از طریق سامانه پیام ارسال شده
   احتمالا شماره شخص برنده خیلی نزدیک به شماره شما بوده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا