پیام های معنویت

پیام مقام معظم رهبری در سومین اجلاس سراسری نماز در بابلسر

سومین اجلاس سراسری نماز در نگین استان مازندران، شهر بابلسر و در شهریور ماه سال ۱۳۷۲ برگزار شد. به رسم سال های گذشته در این اجلاس نیز مقام معظم رهبری(مدظله العالی) پیامی با محتوای نمازی و اقامه آن برای حاضرین در جلسه فرستاده بودند. محتوای پیام ایشان، بیشتر در باب تمرکز در مداومت و استمرار در هر امری و همچنین توجه به حضور قلب در نماز است. پس از آن به جایگاه ویژه هر فرد در این جامعه اسلامی و توانایی بالقوه برای اقامه نماز و رشد فرهنگ آن اشاره دارد. در ذیل، متن کامل پیام مقام معظم رهبری به اجلاس سوم نماز آمده است. با ما همراه باشید.

پیام رهبری به سومین اجلاس سراسری نماز در بابلسر سال ۱۳۷۲

بسم الله الرحمن الرحیم

خدا را سپاس که تلاش مبارک شما دست‌‌اندرکاران ترویج فریضه نماز به سومین سالگرد رسید و کاری با چنین اهمیت، به اهتمامی پیگیر و خستگی ناپذیر پیوست.

راز موفقیت در دسترسی به هدف های بزرگ و والا، همین پی گیری و استمرار در طلب است، این درس بزرگ را نیز در یکی از آثار مناجاتی مولای پرهیزگاران می‌آموزیم که: «وَهَب لِیَ الجِدَّ فِی خَشیَتِکَ وَ الدَّوَامَ فِی الأتِّصالِ بِخِدمَتِکَ»

نماز در عرصه تکاپوی لایزال و ناگزیری که بشر بدان مأمور بلکه مطبوع گردیده است، بزرگ ترین فریضه و مؤثرترین ابزار است. شاید برخی این خصوصیت را برای نماز فقط در میدان تکاپوی فردی به سوی کمال، شناخته و از نقش آن در صحنه جهاد جمعی و اجتماعی و در برابر معارضان پرقدرت دنیایی سخنی نشنیده باشند. از این رو باید دانست که پای مردی در همه گونه رویارویی، وابسته به آن است که دل ها و اراده‌ها از صفا و توکل و اعتماد به نفس و امید به فرجام، لبریز باشد، و نماز سرچشمه جوشانی است که این همه و بسی فیوضات دیگر را بر دل و جان نمازگزار سرازیر می‌کند و از او انسانی روشن ضمیر و ثابت قدم و بی دغدغه و امیدوار می سازد.

این که در قرآن و سخن والای پیامبر خاتم (ص) نماز، بازدارنده از فحشاء و منکر و معراج مؤمن و تقرب دهنده پرهیزگار و در یک سخن، بهترین نهاد دین معرفی شده و پیامبر مکرم (ص)، آن را روشنی چشم خویش خوانده است، باید ما را در فهم عظمت نماز به تأمل و ژرف نگری بیشتر بکشاند.

البته این نکته نیز شایان ذکر است که نماز همین بر زبان راندن کلمات و گزاردن حرکاتی معین نیست. آن همه فیض و برکت، بر پدید آوردن امواج صوتی و اعمال بدنی بی آن که روح ذکر و توجه در سراسر این کالبد دمیده باشد، مترتب نمی گردد، اگرچه حداقل تکلیف با آن ساقط می‌گردد. روح نماز، یاد خدا و خشوع و حضور در برابر اوست و این کلمات و اعمالی که با تعلیم الهی بر مکلف، واجب گشته است، بهترین قالب برای آن روح و نزدیک ترین راه به آن سر منزل مقصود است.

نماز بی‌ذکر و حضور ، کالبدی بی‌روح است که اگر چه نام نماز بر آن، مجاز نیست، لیکن اثر و خاصیت نماز نیز از آن مترقب نیست. از این حقیقت، در آثار دینی با عنوان «قبولی نماز» سخن رفته است، و چنین آمده است که از یک نماز که تو می گزاری، تنها هر آن­چه با حضور و توجه آورده شده، قبول است و بس.

اینک نماز، موهبتی بی بدیل و سرچشمه فیضی لایزال ، در اختیار ما است که با آن، نخست از خویش و سپس از هر آن که بدو مهر می ورزیم، انسان صالح بسازیم، این دروازه‌ای است گشاده به عرصه‌ای پهناور و مصفا. دریغ است که آدمی عمری را در جوار بهشت مصفایی بگذارند و سری بدان نکشد و عزیزان خود را بدان سوق ندهد. وحی الهی به پیامبر عظیم الشأن (ص) چنین فرمان داد: « وَأْمُرْ أَهْلَکَ بِالصَّلَاهِ وَاصْطَبِرْ عَلَیْهَا»

امروز همه شما خود را طرف این خطاب بشمرید و نماز را ، حقیقت مقدس و گوهر درخشان را ، که عطیه الهی به امت محمد مصطفی (ص) است قدر بشناسید.

در این وظیفه، هر کسی سهم ویژه‌ای دارد؛

 • پدران و مادران با گفتار و کردار خود، فرزندان را به نماز تشویق و راهنمایی کنند.
 • معلمان، شاگردان مدارس و دانشگاه ها را در سمت و سوی این حقیقت درخشان به حرکت وادار نمایند.
 • فضلا و علما و روحانیون محترم، امامت جماعت در مراکز آموزشی و اقامتگاه‌های دانشجویان، برای نسل نو را فرصتی مغتنم بشمرند.
 • نویسندگان کتاب‌های درسی، رازها و رمزها و درس های نماز را در کتاب‌های درسی بگنجانند.
 • وزارت ارشاد و سازمان تبلیغات و صدا و سیما از هنر به ویژه هنر سینما برای نشان دادن گوهر نماز و چهره نماز­گزار بهره بگیرند. هنرمندان عزیز با زبان شعر و قصه و نقاشی و جز این ها، و با آفرینش آثار هنری با کیفیت، بلکه برجسته، دست چیره هنر را به کاری چنین شایسته مشغول سازند.
 • در مدارس، معلمان و مدیران ، و در همه مراکز، مسؤولان، با حضور خود در صفوف نماز، نمازگزاران را تشویق کنند.
 • در گردهمایی های علمی و فرهنگی و آموزشی و تبلیغی، نماز را در وقت خود همچون الهام بخش صداقت و هدایت به جای آورند.
 • نویسندگان و گویندگان دینی درباره نماز و مفهوم و فلسفه و هدف و آثار و برکات و احکام آن بگویند و بنویسند.
 • مردم، مساجد را با حضور در نمازهای جماعت که بهترین شیوه نمازگزاردن است، رونق بخشند.
 • در همه بناهای عمومی و جاهایی که همواره به طبع حال،‌ مردمی در آن گرد می آیند؛ مانند فرودگاه‌ها و ایستگاه های قطار و بندرها و عزیمت گاه‌های خودروهای همگانی و ادارات دولتی و بوستان های شهری و مانند این ها، نمازخانه‌ها یا مساجدی بنا کنند و افزون بر این، مردم ، هر زمین پاکیزه و مناسبی را به هنگام درآمدن وقت نماز، مسجد بشمار آورند و در آن به نماز بایستند. از این گونه کار برای هر کسی و قشری از مردم هست که هر کس باید کنکاش کند و سهم خود را از این فریضه همگانی را بیابد و بدان دست زند.

در چنین وضعی است که جامعه اسلامی ما توانسته است نماز را اقامه کند و مصداق این آیه کریمه گردد که : «الّذین َ‌ اِن مَکَّناهُم فِی الاَرضِ أَقآمــُوا اَلـصَّلوهَ وَ‌آتـَـوا الـزَّکاه وَ اَمَرُوا بِالمَعرُوفِ وَ نَهَوا عَنِ المُنکَر وَ لِلّهِ عاقِبَهُ الاُمُور» صدق الله العلی العظیم. توفیق همه آحاد مسلمان را در درست انجام دادن این وظیفه الهی مسئلت می‌کنم.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

سید علی خامنه‌ای

۱۶ شهریور ۱۳۷۲

دانلود PDF اجلاس سوم نماز سال ۱۳۷۲

پس مطالعه متن پیام مقام معظم رهبری در سومین اجلاس سراسری نماز، در صورت تمایل به دانلود پیام میتوانید روی نسخه pdf اجلاس سوم سراسری نماز کلیک کنید.

فایل صوتی سومین اجلاس نماز

 

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

 1. الحمد الله که این هدیه ارزشمند (پیام ۳ رهبر) درباره ی نماز رو من خوندم.
  خدامیدونه اشکم در اومد با خوندش که از نماز با توجه غافل بودم .
  الان با پوست و گوشت حس میکنم نماز بهترین درمان و بهترین وسیله خودسازی است.
  ما دهه ۸۰ ها خیلی در حقمون ظلم شده چرا؟
  چون از وقتی که وارد مدرسه شدیم و ازش خارج شدیم یک بار حرف های رهبری رو برامون نگفتن فقط یک سری مطالب حفظیاتی و بدرد نخور راجب شهر و کوه و سینوس ۹۰ درجه رو حساب کن و غیره.اصلا مارو برای زندگی آماده نکردن ای کاش رئیس اموزش و پرورش هم در اختیار رهبری بود .افسوس افسوس افسوس

  تو این جنگ رسانه ای دشمن که تک تک نوجوان ها دارن از دست میرن با این همه رسانه و سوشال مدیا و اخبار زرد و فیک اموزش و پرورش و صدا وسیما …شدن انگار
  خلاصه که واقعا دم شماها گرم منو با این پیام اشنا کردین ان شا الله تک تک حرف های رهبرم گوش میدم و عمل میکنم و تو این مسیر هر کارخیری کنم یه کپی برای شماهم مینویسند.
  ببخشید پیامم طولانی شد خیلی دلم پره…
  یاعلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا