اخبارگلستانمهدویت

شناخت امام زمان(عج)، نقش مهم و تعیین کننده‌ای در زندگی افراد دارد

به گزارش روابط عمومی بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) استان گلستان، حجت الاسلام و المسلمین موسوی استاد مرکز تخصی مهدویت قم، در دعای ندبه روز جمعه هفتم مهرماه که با مشارکت بنیاد مهدویت استان در حسینیه دزیانیها برگزار شد، گفت: در دوران کنونی که زمان غیبت امام زمان (عج) است، وظیفه ما انتظار ظهور ایشان را کشیدن و فراهم‌سازی مقدمات ظهور است. اما منتظر واقعی کیست؟

وی افزود: در لغت منتظر به کسی می‌گویند که چشم انتظار باشد و یا آماده آمدن و ورود کسی باشد. این حالت را می‌توان به فردی تشبیه کرد که روی زانو در حال تجافی و منتظر قیام امام جماعت برای رکعت بعدی نماز باشد، یعنی نیم‌خیز و کاملاً آماده قیام و همراه شدن با امام جماعت. در واقع یک منتظر واقعی هم باید اینچنین حالتی داشته باشد و هر لحظه منتظر امام غایب (عج) باشد.

حجت الاسلام و المسلمین موسوی در ادامه با بیان اینکه در روایات متعددی آمده است که یک منتظر واقعی، باید آداب و اصولی را رعایت کند تا بتواند در جرگه منتظران واقعی امام مهدی (عج) درآید، افزود: بر همین اساس، یک منتظر واقعی کسی است که گوش به فرمان امام خود باشد و آنچه که او می‌گوید و فرمان می‌دهد، انجام دهد.

وی افزود: منتظر واقعی باید در دوران انتظار به تمام اعمال خواسته شده جامه عمل بپوشاند و در رفتار، گفتار، کردار و تمام اعمال ریز و درشت خود نظارت و کنترل کامل داشته باشد و مطیع محض امام خود در هر حال و شرایطی باشد.

استاد مرکز تخصصی مهدویت شناخت وجود مقدس امام زمان (عج) بسیار مهم و ارزشمند عنوان کرد و گفت: از یک سو معرفت صحیح امام بر هر فردی واجب بوده و نبود آن، مرگ جاهلیت را به دنبال دارد. چنان که پیامبر اکرم (ص) فرمود: «مَنْ ماتَ وَ لَمْ یَعْرِفْ إمامَ زَمانِهِ مَاتَ مِیتَهً جَاهِلِیَّه، هر کس بمیرد و امام زمانش را نشناسد به مردن جاهلیت از دنیا رفته است» و از سوی دیگر شناخت بهترین موعود پیامبران و مصلح جهانی و آگاهی از زندگانی او، نقش مهم و تعیین کننده‌ای در زندگی افراد دارد و حرکت آنان را تنظیم می‌کند.

وی در پایان تصریح کرد: شناخت واقعی، دارای ویژگى‌هایی است که عبارت است از اینکه اولاً از منابع معتبر و موثق و مستند به دست آید. ثانیاً گستره‌‌‌اش شامل آموزه‌هاى اعتقادى، اخلاقى و عبادى شود. ثالثاً، از آن‌جا که امام، الگوى عملى براى انسان‌هاست، به ابعاد فکرى، عملى و روحى امام نیز ناظر باشد.

دعای ندبه در حسینیه دزیانیها گرگان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا