گفتگوهامرکز تخصصی نماز

گفتگو با کارشناس و مبلغه فعال عرصه نماز

به گزارش روابط عمومی مرکز تخصصی نماز، معصومه ستاری مبلغه عرصه نماز، سیزده سال به فعالیت تبلیغی در عرصه نماز مشغول هستند و در این مدت توفیق تبلیغ و ترویج فرهنگ نماز در اقشار مختلف جامعه از قبیل حضور در مدارس و پایگاه بسیج، مساجد و … داشته‌اند. در این گفتگوی کوتاه که توسط روابط عمومی مرکز تخصصی نماز انجام شد، درباره فعالیتشان در حوزه نماز با ایشان همراه می‌شویم.

لطفا خودتان را معرفی بفرمایید و بگویید چند سال سابقه تحصیل و تبلیغ در حوزه های مختلف دینی را دارید؟

معصومه ستاری هستم دارای مدرک تحصیلی سطح دو حوزه علمیه رشته تعلیم و تربیت و کارشناسی ارشد مطالعات زنان گرایش زن و خانواده، سیزده سال است که سابقه تبلیغ در حوزه‌های مختلفی همچون مدارس، پایگاه های بسیج، حوزه علیمه خواهران جامعه الزهرا(س)، مرکز تخصصی نماز و مساجد را دارم.

 

آشنایی شما با دوره های مرکز تخصصی نماز به چه صورت بوده  و چه دوره هایی را طی کردید تا بتوانید در تبلیغ معارف نماز با این مرکز همکاری داشته باشید؟

در سال ۱۳۹۷ از طریق دانش آموختگان جامعه الزهرا(س) با مرکز تخصصی نماز آشنا شدم و بعد از ثبت نام و انجام دو مصاحبه علمی و عمومی وارد دوره شدم. هر دوره در سه ترم برگزار میشد همراه با برگزاری سه بار دوره تکمیلی و در دوره های ضمن خدمت در هر ترم ما باید دو مقاله ارائه میکردیم و  بار علمی دوره ها درسطح بالایی قرار داشت.

 

 انگیزه شما از فعالیت در حوزه نماز چیست؟

دیدن تاثیراتی که فعالیت در حوزه نماز و تبلیغ در زندگی شخصی بنده داشته انگیزه ام را بیشتر از قبل کرد و وقتی می‌بینم می‌توانم به فرزند خودم هم کمک کنم و تلاش من برای ارتقا دانش آموزان دیگر باعث شده که فرزندم بسیار علاقه مند به حجاب و نماز اول وقت باشد و تاثیر معنوی خدمت در این عرصه را به شهود در زندگی ام تماشا می‌کنم همه ی این مسائل باعث شده تا فعالیت خود را در این زمینه بیشتر کنم.

همچنین بنده چون مبلغ معارف دینی بودم و از قبل داوری مسابقات قرآن، عترت و نماز آموزش و پرورش را برعهده داشتم ضعف در حوزه نماز و پاسخگویی به شبهات در این زمینه را بسیار می‌دیدم و حتی لمس می‌کردم که دانش آموزان برگزیده نیز در این زمنیه مشکلات زیادی دارند پس بر خودم لازم دیدم که با دریافت آموزش‌های تخصصی در حوزه نماز مهارت کافی در این زمینه را کسب کنم تا اینکه بحمدلله با مرکز تخصصی نماز  آشنا شدم.

گفتگو با کارشناس و مبلغه فعال عرصه نماز

دوره هایی که توسط مرکز تخصصی نماز برگزار شده و در آن شرکت داشته اید را چگونه ارزیابی می کنید؟

 در طول این سال ها دوره های بسیاری را گذراندم ولی هیچ دوره‌ای برایم به اندازه دوره‌های مرکز تخصصی نماز جامع، تخصصی و جذاب نبوده و اگر بگویم بهترین دوره‌ اغراق نکرده‌ام. هر جلسه سرشار از اطلاعات جدید و مطالب کاربردی بود و اساتید دوره‌ها بسیار فرهیخته و طراز اول بودند دوره ها بسیار پربار، مفید و کارآمد بود به حدی که همین الان هم مدیون آموزش‌های به روز و عالی آن دوره‌ها هستم.

میزان اثرگذاری حضور و فعالیت در حوزه نماز را در مدارس چه مقدار می‌دانید؟

توانایی کارشناس و مبلغ مرکز تخصصی نماز، در این عرصه چه بصورت تئوری و چه بصورت کاربردی نسبت به سایر مبلغین بیشتر است، چراکه با ضعف های موجود در این حیطه آشنا هستند و آموزش‌های تخصصی در حوزه نماز باعث توانایی بالای مبلغان در طرح مباحث نماز می‌شود و همین تاثیر گذاری آنها را در مدارس بسیار بالا می‌برد به طور مثال دانش آموزانی که در خواندن نماز تردید دارند، یا کاهل نماز هستند با راهنمایی و شیوه دعوت برنامه ریزی شده و علمی و  تشویق و ترغیب بجا خیلی راحت تر دیدگاهشان به نماز عوض می شود و یا پاسخگویی به دانش آموزانی که در حوزه نماز شبهاتی دارند، اینها باعث ترغیب آنها به نماز خواندن می‌شود.

گفتگو با کارشناس و مبلغه فعال عرصه نماز

برای انتقال مفاهیم نماز به دانش آموزان از چه روش های بهره می گیرید؟

بنده با اجرای نمایش و تئاتر توسط خود دانش آموزان، برگزاری مسابقات مختلف، نقاشی،کلیپ سازی، ساخت کاردستی، فضا سازی مکان‌هایی مثل نمازخانه،کلاس‌های مدرسه در این زمینه و انجام روش های تشویقی متفاوت، سعی می‌کنم در وحله دانش آموزان را جذب و در ادامه با شناخت وحیات و قوت و ضعف آنها با شیوه های روشمند و برنامه ریزی شده آنها را به نماز دعوت کنم.

 چه پیشنهادی برای مبلغین جهت فعالیت در عرصه نماز دارید؟

یکی از پیشنهادات من در این زمینه این است که شرایطی فراهم شود تا تمام طلاب خواهر و برادر در آن شرکت داشته باشند زیرا این دوره برای توانمند کردن طلاب در امور تبلیغ و ترویج فرهنگ نماز در جامعه بسیار موثر است. از مبلغان محترم هم تقاضا دارم در این دوره شرکت کنند تا مباحث مربوط به معارف نماز استفاده کنند.

در آخر میخواهم از مرکز تخصصی نماز بخاطر برگزاری دوره ها و حمایت از مبلغان خود تشکر کنم.

گفتگو با کارشناس و مبلغه فعال عرصه نماز

گفتگو با کارشناس و مبلغه فعال عرصه نماز

گفتگو با کارشناس و مبلغه فعال عرصه نماز

گفتگو با کارشناس و مبلغه فعال عرصه نماز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا