آموزش نماز

نحوه خواندن نماز غفیله و آثار و فضایل آن

از نماز های معروف مستحب که بین نماز مغرب و نماز عشاء خوانده میوشد نماز غفیله است، خواندن این نماز توسط امامان و بزرگان توصیه شده و دارای آثار و فضایل زیادی میباشد. بنابر اسناد و روایات تاثیر نماز غفیله در آمرزش گناهان و برآورده شده حاجات بسیار بالا است. نماز غفیله بدین دلیل غفیله نامیده شده چون در این زمان مردم بسیار از یاد و ذکر خداوند غافل هستند. در مساجد ایران، نمازگزاران بین نماز مغرب و عشا معمولا این نماز را میخوانند.

زمان مناسب خواندن این نماز

همانطور که در مقدمه به آن اشاره شده، بنا بر احتیاط ، نماز غفیله بعد از نماز مغرب تا وقتی است که سرخی خورشید از سمت مغرب به کل ناپدید گردد، که به صورت حدودی  تا یک و نیم ساعت بعد از اذان مغرب، وقت مناسب برای خواندن این نماز است.

نحوه خواندن نماز غفیله

کیفیت خواندن نماز غفیله تقریبا مانند نماز صبح میباشد با تفاوت هایی که به آن اشاره خواهیم کرد. غفیله متشکل از دو رکعت است که در رکعت اول، پس از قرائت سوره حمد، به جای خواندن سوره این آیه را باید خواند: «وَ ذَا النُّونِ إِذْ ذَهَبَ مُغاضِباً فَظَنَّ أَنْ لَنْ نَقْدِرَ عَلَیْهِ فَنادی‏ فِی الظُّلُماتِ أَنْ لا إِلهَ إِلَّا أَنْتَ سُبْحانَکَ إِنِّی کُنْتُ مِنَ الظَّالِمِینَ فَاسْتَجَبْنا لَهُ وَ نَجَّیْناهُ مِنَ الْغَمِّ وَ کَذلِکَ نُنْجِی الْمُوْمِنِینَ».

سپس به رکوع و سجود رفته و در رکعت دوم نیز پس از خواندن سوره حمد به جای سوره این آیه خوانده میشود: «وَ عِنْدَهُ مَفاتِحُ الْغَیْبِ لا یَعْلَمُها إِلَّا هُوَ وَ یَعْلَمُ ما فِی الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ وَ ما تَسْقُطُ مِنْ وَرَقَهٍ إِلَّا یَعْلَمُها وَ لا حَبَّهٍ فِی ظُلُماتِ الْأَرْضِ وَ لا رَطْبٍ وَ لا یابِسٍ إِلَّا فِی کِتابٍ مُبِینٍ».

پس از خواندن آیه، در قنوت این دعا گفته میشود: «اللَّهُمَّ إِنِّی اسْأَلُکَ بِمَفاتِحِ الْغَیْبِ الَّتِی لا یَعْلَمُهَا الَّا انْتَ انْ تُصَلِّیَ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ انْ تَفْعَلَ بِی کَذا وَ کَذا» که جای کلمه «کذا و کذا» حاجات مد نظر خود را میتوانید بگویید سپس در ادامه گفته شود:  «اللَّهُمَّ انْتَ وَلِیُّ نِعْمَتِی وَ الْقادِرُ عَلَی طَلِبَتِی تَعْلَمُ حاجَتِی فَأسْأَلُکَ بِحَقِّ مُحَمّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ عَلَیْهِ وَ عَلَیْهِمُ السَّلامُ لَمَّا قَضَیْتَهَا لِی»

سپس به رکوع و سجود رفته و تشهد و سلام خوانده شود.

نحوه خواندن نماز غفیله و آثار و فضایل آن

بهتر است نماز نافله بخوانیم یا غفیله؟

با اینکه نماز غفیله دارای جایگاه ارزشمند و والایی می باشد اما با این وجود و با توجه به روایات و سفارشات بسیاری که بر خواندن نمازهای نافله توصیه شده است، خواندن نماز نافله بر نماز غفیله ارجح تر است.

البته اگر فقط میخواهید یکی از این دو نماز را بخوانید میتوانید به موارد زیر توجه کنید:

  • بعضی اوقات نسبت به حالت روحی و حس و حالتان میتوانید ترجیح دهید که نماز غفیله را بخوانید ، زیرا با توجه به معنی و تاثیر آن در برآورده شدن حاجات، معمولا غفیله مناسب تر است.
  • در صورت کمبود وقت میتوان یکی از نافله های دو رکعتی نماز مغرب را به شکل نماز غفیله خواند و هر دو را به نیت رجاء به جا آورد. البته برخی از مراجع تقلید نیز، نماز غفیله را نمازی جدا از نافله مغرب ندانسته و فتوا داده اند که میتوان یکی از دو نماز نافله را به شکل غفیله خواند.( بهتر است برای خواندن یکی از دو نماز به شکل غفیله ، به نظر مرجع تقلید خود نیز رجوع کنید.)

آثار و فضائل نماز غفیله

همانطور که در مقدمه به آن اشاره شد، در خود نماز غفیله و آیات آن، آثار و فواید بسیاری نهفته است و در احادیث به آن شاره شده که در ذیل به آن میپردازیم.

  • امام صادق (علیه السلام) میفرماید: هر کسی این دو رکعت نماز را در بین نماز مغرب و عشا بخواند و به آن تبرک جوید و حاجت خود را از خداوند طلب نماید، خداوند حاجت او را بر آورده کرده و آن چه را که بخواهد به او کرامت می کند.
  • این نماز را در برخی روایات به نماز مختص توبه‏ کنندگان میشناسند. همچنین در روایت آمده است که از آن با نام «غفیله» یاد می شود و آمده است که ثواب این نماز پیشگاه خدا بالاتر از گرفتن روزه است.
  • امام صادق(علیه السلام) از اجدادش روایت نموده که پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) فرمودند: در ساعاتی که از خداوند غافل شدید نماز نافله به جا بیاورید، حتی اگر دو رکعت نماز ساده باشد؛ زیرا این دو رکعت بهشت و سرای ارجمندی را برای شما مقام می آورد. سپس سوال شد:ای پیامبر خدا، ساعات غفلت کدام است؟ پیامبر فرمود: بین مغرب و عشاء
  • هشام بن سالم نیز از امام صادق (علیه السلام) نقل کرده که امام میفرماید: هر شخصی که در بین نماز مغرب و عشا این دو رکعت را به جا بیاورد و به این دعا تبرّک جوید و حاجتی از درگاه خدا درخواست نماید پروردگار حاجت برآورده خواهد کرد خود و هر آن چه را می خواهد به او می بخشد

علت نامگذاری

اسم مصغر از غفلت را غُفَیله میگویند. باید بدانید واژه غُفَیله از ماده غفلت می باشد و دلیل نامگذاری این نماز به این خاطر است که ساعت غفلت معمولا بین مغرب و عشا اتفاق می افتد. زیرا که در این ساعت تمام تلاش شیطان برای این است که انسان را از یاد معبود خویش مورد غفلت قرار دهد.

 

نحوه خواندن نماز غفیله و آثار و فضایل آن

دلیل تاکید بر خواندن نماز غفلت

احتمال دارد یکی از علت های توصیه به خواندن نماز غفیله، این است که: حضرت یونس با لحظه ای غفلت کردن سرنوشت خود را از قوم خود جدا کرد، در نهایت اسیر دریا و نهنگ شد و پس از آن که به درگاه معبود خویش بازگشت و ذکر یونسیه را گفت، نجات پیدا کرد.

یکی دیگر از دلایل نیز برای توجه به غفلت های کوچک و بزرگی است که در طول زندگی خود به آن دچار شده و پروردگار را فراموش میکنیم. با خواندن و توجه به این نماز ممکن است از ظلمت های باطنی و ظاهری نجات پیدا کنیم.

ذکر یونسیه نماز غفیله

بنا به گفته بزرگان و عارفان دین یکی از ارزشمندترین اذکار، ذکر یونسیه یعنی همان «لااله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین» می باشد که در رکعت اول و پس از خواندن حمد، آن را میگوییم.

ائمه اطهار به اسرار نهفته در این ذکر آشنا میباشند. از پیامبر(صلی الله علیه و آله) نیز نقل شده که : این ذکر اسم اعظم خداوند است و موجب برآورده شدن دعاها میگردد.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا