آموزش نماز

تعقیبات نماز مغرب

از مستحباتی که توسط ائمه اطهار و بزرگان دینی به انجام آن سفارش شده، خواندن تعقیبات نماز است. با ما همراه باشید  تا در این مقاله با تعقیبات نماز مغرب آشنا شویم.

تعقیبات نماز مغرب

۱: پس از خواندن تسبیحات حضرت زهرا (سلام الله علیها) میگوییم:

إِنَّ اللَّهَ وَ مَلائِکَتَهُ یُصَلُّونَ عَلَى النَّبِیِّ یَا أَیُّهَا الَّذِینَ ءَامَنُوا صَلُّوا عَلَیْهِ وَ سَلِّمُوا تَسْلِیماً اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ النَّبِیِّ وَ عَلَى ذُرِّیَّتِهِ وَ عَلَى أَهْلِ بَیْتِهِ

ترجمه: همانا خداوند و فرشتگانش بر پیامبر رحمت و درود می‌فرستند، ای مؤمنان! بر او درود بفرستید و آن‌گونه که سزاوار است تسلیم [او] باشید‌، خدایا بر محمّد پیامبر و فرزندان او و خاندانش درود فرست.

۲: سپس هفت مرتبه میگوییم:

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحیمِ، وَ لا حَوْلَ وَ لا قُوَّهَ إِلّا بِاللّهِ الْعَلِیِّ الْعَظِیمِ.

ترجمه: به نام خدا که رحمتش بسیار و مهربانی‌اش همیشگی است و هیچ نیرو و توان نیست جز به خدای بلندمرتبه‌ی بزرگ.

۳: بعد سه مرتبه میگوییم:

الْحَمْدُ لِلّهِ الَّذِی یَفْعَلُ مَا یَشَاءُ، وَ لا یَفْعَلُ مَا یَشَاءُ غَیْرُهُ.

ترجمه: خدا را ستایش که هرچه بخواهد عمل می‌کند و جز او نمی‌تواند هرچه بخواهد انجام دهد.

۴: سپس میگوییم:

سُبْحَانَکَ لا إِلهَ إِلّا أَنْتَ، اغْفِرْ لِی ذُنُوبِی کُلَّهَا جَمِیعاً، فَإِنَّهُ لا یَغْفِرُ الذُّنُوبَ کُلَّهَا جَمِیعاً إِلّا أَنْتَ.

ترجمه: پاک و منزهی تو، معبودی جز تو نیست، همه و همه‌ی گناهانم را بیامرز، زیرا به‌راستی همه و همه‌ی گناهان را جز تو کسی نمی‌آمرزد.

۵: پس خواندن این اذکار و دعاها نوبت به خواندن نماز نافله مغرب میرسد که شامل دو نماز دو رکعتی است، باید به این امر نیز توجه کنیم که بین این دو نماز سخنی نگوییم.

تعقیبات نماز مغرب

در روایات آمده است که در رکعت اول پس از حمد سوره کافرون و در رکعت دوم سوره توحید خوانده شود و در رکعات نماز دوم هر سوره ای که نمازگزار مایل بود میتواند بخواند.

البته در روایتی دیگر آمده که امام هادى (علیه‌ السّلام) در رکعت سوم (رکعت اول نماز دوم) پس از خواندن سوره حمد ، آیات اول سوره حدید تا قسمت وَ هُوَ عَلیمٌ بِذاتِ الصُّدُورِ و همچنین در رکعت چهارم پس از حمد، آیات آخر سوره حشر از لَوْ أَنْزَلْنا هذَا الْقُرآنَ تا اخر را قرائت می نمود.

در سجده های آخر دو نماز نافله مخصوصا در شب های جمعه مستحب است که هفت مرتبه بگوییم:

اللّٰهُمَّ إِنِّى أَسْأَلُکَ بِوَجْهِکَ الْکَرِیمِ، وَاسْمِکَ الْعَظِیمِ، وَمُلْکِکَ الْقَدِیمِ، أَنْ تُصَلِّىَ عَلىٰ مُحَمَّدٍ وَآلِهِ، وَأَنْ تَغْفِرَ لِى ذَنْبِىَ الْعَظِیمَ، إِنَّهُ لَایَغْفِرُ الْعَظِیمَ إِلّا الْعَظِیمُ.

ترجمه: خدایا از تو می‌خواهم به ذات بزرگ‌منش‌ات و نام نیرومندت و فرمانروایی دیرینه‌ات که بر محمد و خاندان او درود فرستی و بیامرزی گناه بزرگ مرا، چه گناه بزرگ را جز آمرزگاری بزرگ نمی‌آمرزد.

۶: پس از اتمام نافله میتوانیم هر تعقیب یا دعایی بخوانیم و سپس ۱۰ مرتبه میگوییم:

مَا شَاءَ اللّهُ، لا قُوَّهَ إِلّا بِاللّهِ، أَسْتَغْفِرُ اللّهَ.

ترجمه: آنچه خدا بخواهد خواهد شد؛ هیچ نیرویی نیست مگر به خداوند، از خدا آمرزش می‌خواهم.

۷: آنگاه میگوییم:

اللّٰهُمَّ إِنِّى أَسْأَلُکَ مُوجِبَاتِ رَحْمَتِکَ، وَعَزائِمَ مَغْفِرَتِکَ، وَالنَّجاهَ مِنَ النَّارِ، وَ مِنْ کُلِّ بَلِیَّهٍ، وَالْفَوْزَ بِالْجَنَّهِ، وَالرِّضْوانِ [الرِّضْوانَ‌] فِى دارِ السَّلامِ، وَجِوَارَِ نَبِیِّکَ مُحَمَّدٍ عَلَیْهِ وَآلِهِ السَّلامُ، اللّٰهُمَّ مَا بِنَا مِنْ نِعْمَهٍ فَمِنْکَ، لَاإِلٰهَ إِلّا أَنْتَ، أَسْتَغْفِرُکَ وَأَتُوبُ إِلَیْکَ.

ترجمه: خدایا! از تو انگیزه‌های رحمتت و اسباب آمرزش حتمی‌ات و رهایی از آتش دوزخ و از هر بلا و کامیابی به بهشت و خشنودی تو در خانه امن آن جهان و همسایگی پیامبرت محمد (درود بر او و خاندانش) را خواستارم. خدایا هر نعمتی که به دست ماست از سوی توست، جز تو شایسته پرستش نیست، از تو آمرزش می‌جویم و به‌سوی تو می‌پویم.

۸: سپس نماز غفیله میخوانیم. البته در این مورد برخی مراجع گفته اند که میتوانید بجای نماز نافله دوم نماز غفیله بخوانید. اما در صورت داشتن وقت و شرایط بهتر است هم دوم نماز نافله را بخوانید و هم نماز غفیله.

برای یادگرفتن کیفیت نماز غفیله میتوانید روی نحوه خواندن نماز غفیله کلیک کنید.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا