آموزش نماز

نحوه خواندن نماز توبه و شرایط آن

تمامی انسان هایی که در این کره خاکی زندگی کرده و میکنند ( به جز معصومین) ممکن الخطا هستند و مرتکب گناهان بزرگ و یا کوچکی میشنود که باری از پشیمانی بر دوش آنها باقی میگذارد. خداوند منّان نیز با توجه به اینکه بسیار بخشنده و مهربان است، همیشه درهای توبه و بازگشت بنده به سمت پروردگار را باز گذاشته و همواره بنده خود را فرا میخواند. در صورت پشیمانی قلبی و طلب بخشش و دعا میتوان از درگاه خداوند بابت آمرزش گناهان تقاضای عفو نمود. با ما همراه باشید تا نماز توبه از گناهان را بیاموزیم.

توبه

توبه به معنای پشیمانی و ندامت از گناه است. هر فردی که از گناه توبه میکند باید عمیقا از گناه خود پشیمان و تصمیم به ترک گناه در آینده داشته باشد . در واقع توبه انجام واجبات و به جا آوردن قضای آنچه که به آن عمل نشده و ترک گناهان و محرّمات می باشد. توبه هر فرد از ۵ رکن اصلی تشکیل شده است که به شرح ذیل است.

 • ندامت از گناه و افسوس
 • تصمیم بر ترک گناه در آینده
 • جبران گذشته
 • استغفار

نحوه خواندن نماز توبه

ابتدا غسل و وضو بگیرید. سپس دو نماز دو رکعتی بخوانید. در هر رکعت از نماز بعد از سوره حمد، ۳ بار سوره توحید، ۱ بار سوره فلق و ۱ بار سوره ناس را بخوانید. سپس بعد از تمام کردن نماز ، ۷۰ مرتبه ذکر« استغفرالله ربی و اتوب الیه» بگویید و بگویید: «لا حَولَ وَ لا قُوَّهَ إلّا بِالله العَلِیِّ العَظیمِ»

سپس بگویید : « یا عَزیزُ یا غَفّارُ إغفِر لِی ذُنُوبِی وَ ذُنُوبَ جَمیعِ المؤمِنینَ وَ المُؤمِناتِ فَإنَّهُ لا یَغفِرُ الذُّنوبَ إلّا أنتَ» ترجمه: « ای خدای عزیز و ای خدایی که بسیار آمرزنده ای! گناهان من و گناهان همه ی مردان و زنان مؤمن را بیامرز، چرا که کسی جز تو آمرزنده ی گناهان نیست»

نحوه خواندن نماز توبه و شرایط آن

نماز توبه پیامبر اکرم (ص)

جالب است بدانید نمازی که در بند قبل به آن پرداختیم از پیامبر اکرم ( صلی الله علیه و آله) نقل شده است. ایشان این نماز را در ماه ذی القعده و اصحاب و یاران خود آموزش داده و فرموده اند: «هیچ مسلمانی نیست که این نماز را بگذارد جز اینکه از آسمان به وی ندا آید: ‌ای بنده خدا! توبه تو پذیرفته شد و گناهانت بخشوده. اکنون کار خود را از نو شروع کن. فرشته ‌ای هم از عرش به زمین فرود می آید و به وی میگوید: ای بنده خدا! خوشا به حالت، مبارک باد بر تو و بر خاندان و خانواده تو.

فرشته دیگری نیز به او ندا می دهد:ای بنده خداوند! باک مدار که خصمان و مدعیان خود در قیامت را، راضی ساختی. دیگری ندا میدهد:ای بنده خدا! با ایمان بمیری، دین از تو دور مباد و قبرت گسترده و نورانی باد. فرشته دیگری دیگری میگوید:‌ای بنده خدا! پدر و مادرت از تو خرسندند، گناهان آن‌ها و گناهان تو و گناهان خاندان تو آمرزیده است و روزی تو در جهان و آخرت گسترده است و جبرئیل به وی ندا میدهد: دل خوش دار، من همراه با فرشته مرگ (ملک الموت) پیش تو خواهم آمد و به وی دستور خواهم داد که با تو مهربان باشد؛ تا مرگ، تو را اصلاً آزرده نسازد و روح از جسمت به آرامی و خوشی بیرون رود.

آیا نماز توبه باعث بخشش تمام گناهان میشود؟

باید به این نکته توجه داشت که در ابتدا برای خواندن نماز توبه باید ارکان توبه را مد نظر بگیریم و رعایت کنیم تا گناهانمان آمرزیده شود. در نکته دوم نیز باید به این مورد توجه کنیم که نماز توبه بیشتر برای گناهانی که بین خود فرد و خداوند اتفاق افتاده است . به عبارت دیگر حق الله است. بخشش گناهانی که مربوط به سایر افراد است یا به عبارتی حق الناس است. مشروط بر گرفتن رضایت قلبی ( خواه از طریق جبران گذشته یا برگرداندن مال و آبرو و یا گرفتن حلالیت) است. نمیشود که انسان آبرو از چندین نفر ببرد و یا به مال افرادی دست اندازی کند و سپس با نماز توبه پاک شود.

پس اگر تصمیم به توبه و خواندن نماز توبه گرفتید در صورتی که تکالیف و واجبات خود را در گذشته انجام ندادید ، پس از خواندن نماز توبه سعی بر جبران و خواندن قضای آنها کنید. و همچنین اگر گناهانتان مربوط به حق الناس است باید بدنبال جبران گذشته برای فردی که حقی از آن ضایع کرده اید رفته و رضایت قلبی اش را جلب کنید.

 

نحوه خواندن نماز توبه و شرایط آن

زمان خواندن

طبق روایات و اسناد ، بهتر است که این نماز را در روز یک شنبه بخوانید و برای خواندن آن از اذان صبح تا به هنگام اذان مغرب مهلت دارید. ضمناً میتوان این نماز را هر یک شنبه خواند. البته خواندن این نماز در روز های دیگر نیز منعی ندارد و همان تاثیر را خواهد داشت.

علامه استاد حسن حسن زاده آملی در رساله لقاء الله از کتاب اقبال سید بن طاووس نوشته اند: رسول الله (صلی الله علیه و آله) روز یکشنبه ماه ذی‌القعده از منزل خارج شدند و در جمع مردم تشریف فرما شدند و فرمودند: ایها الناس کدامیک از شما حاضرید که توبه کنید؟ همگان عرض کردند آقا جان همه ما می‌خواهیم توبه کنیم و دیگر بد نکنیم. ییامبر فرمودند : یکشنبه این ماه غسل کنید، وضو بگیرید و بعد چهار رکعت به نیت نماز توبه روز یکشنبه بخوانید ( به همان شرحی که در همین مقاله توضیح داده شد) سپس پیامبر در جواب سائلی فرمودند که این نماز را در هر یکشنبه هم می‌توانید انجام دهید. وقت این نماز از اذان صبح تا اذان مغرب است.

همچنین گفتند:«ای رسول خدا! اگر کسی این اعمال را در زمان دیگری به جای آرد چه؟ » در پاسخ فرمودند:«همان پاداش و خواص را دارد.» سپس در پایان افزود: «اینها را جبرئیل در شب معراج به من آموخت».

نوشته های مشابه

۸۵ دیدگاه

  1. سلام و احترام
   اون غسلی که انجام دادید با نیت دیگه ای بوده. اما اگر میخواهید نماز توبه بخوانید بهتره که غسل با نیت توبه بگیرید.

   1. سلام اگر بعد غسل توبه از سرویس بهداشتی استفاده کنیم بعد وضوبگیریم ونماز توبه بخوانیم صحیح است؟اگه میشه زود جوابم وبدید

    1. سلام و عرض ادب و احترام مجدد برام ادمین پرتلاش🧿🧿🧿❤️❤️❤️
     یه سوال داشتم عاشق شدن و دروغ گفتن توبه میخواهد؟؟؟؟
     شما تابحال عاشق شدید؟؟؟
     التماس دعا در این ایام🤲🏻🤲🏻

     1. سلام و عرض ادب
      بصورت کلی هر کاری که گناه هست، بهتره قبل اینکه به حساب کتاب آدم تو اون دنیا برسن
      تو این دنیا توبه کنیم و از خدا طلب عفو کنیم . حالا این گناه دروغ باشه یا هر گناه دیگه ای

  2. سلام و عرض ادب خدمت ادمین🩷
   اگر برای یک کار فقط پشیمان باشیم و دیگر آن کار را تکرار نکنیم کافیه یا باید حتما نماز توبه بخوانیم؟؟یا این نماز مال تمام گناهان است؟؟
   التماس دعا🤲🏻🤲🏻

   1. سلام و احترام
    نماز توبه واجب نیست و بایدی وجود ندارد ولی نماز توبه رو میخونیم که خدا گناهامون رو ببخشه و به نحوی بصورت رسمی اعلام پشیمونی میکنیم.
    در مورد یک گناه یا تمام گناه ها هم مونده به خودتون اگه از یک کار پشیمونین برای اون کارتون نماز توبه بخونید اگه از تمام گناهاتون پشیمونین برای همه گناهاتون بخونید

  1. سلام و عرض ادب
   متشکریم از یادآوری شما
   معمولا در مطالب وقتی گقته میشود دو رکعت نماز …. سپس سایر شرایط گفته میشود، یعنی نماز معمولی با واجبات خوانده میشود به علاوه اعمالی که گفته شده

 1. درود
  مبطلات غسل توبه چه میباشد ؟
  گرفتن هم زمان غسل توبه با سایر غسل های اشکالی داره ؟ (منظور به صورت جداگانه اما در یک استحمام)

  1. سلام و عرض ادب
   مطبلات غسل توبه مانند باقی غسل هاست و در مبطلات تفاوتی ندارند.( البته اگر منطورتون اینه که با اون غسل بخواید نماز بخونید)
   در مورد سوال دومتون هم خیر ایرادی نداره

  1. سلام و احترام
   در حالت آسان گیرانه » گرفتن غسلی که فرمودید برای خواندن نماز اکتفا میکنه
   در حالت متوسط» بعد غسلی که گفتید غسل توبه هم بگیرید
   در حالت ی مقدار بهتر» بهتره وضو هم بگیرید .
   البته من در منابعی که نگاه کردم حرفی در مورد اکتفای غسل و یا حتمی بودن وضو نزده بودن اما برای رعایت جانب احتیاط بهتره بگیرید و خیالتون راحت تر باشه

    1. سلام و عرض ادب
     زمان پیشنهادی که در مقاله و بر اساس روایات و اسناد بود صرفا یک پیشنهاد بود و خوندن اون تو هر زمانی اوکیه

 2. سلام ببخشید دو سوال داشتم
  من نماز رو ساعت ۱۰شب خوندم ایا اشکال دار؟
  یکی هم من غسل … و توبه رو همزمان گرفتم واگر باد معده یا روده خارج بشه چکار کنیم؟ وضو که اشکال ندار؟

  1. سلام و وقت بخیر
   سوال اولتون: خیر اشکالی نداره ، زمانی که در مقاله گفته نوعی پیشنهاد هست . خوندنش در باقی زمان ها اوکیه و ایرادی نداره
   سوال دومتون: دقیق و محکم جایی ندیدم که بگن حتما باید با غسل خونده بشه، یعنی صرف اینکه غسل گرفتید و بعدا اتفاقاتی افتاد، با وضو میتونید نماز بخونید.( البته بیشتر بر اساس تجربه و نظریه شخصی میگم، چون مستحبات حساب میشه معمولا ی مقدار سهل گیری مشکلی نداره)

 3. سلام
  نماز توبه قبلش باید غسل گرفت
  آیا این غسل یک غسل عادی است یا باید با نیت نماز توبه باشد؟
  آیا ترتیبی یا ارتماسی بودن آن مهم است؟
  و اینکه واجب است بعد از غسل با نیت توبه حتما وضو گرفت؟
  لطفا راهنمایی کنید🙏❤️

  1. سلام و وقت بخیر
   ۱: به نیت غسل توبه
   ۲: خیر مهم نیست
   ۳: در این مورد مرجع یا نظر خاصی پیدا نکردم . بهتره یک وضو با نیت قربه الی الله بگیرید

  2. سلام ببخشید خیلی ها گفتن برای خواندن نماز توبه بعد از هر بار سوره حمد پنجاه بار سوره توحید خوانده شود آیا این روش درست است یا روشی که شما گفتین ؟

   بعد اینکه حتما باید بعد از غسل توبه نماز توبه خوانده شود یا مشکلی ندارد چند ساعت بعد بخوانیم ؟

   1. سلام و احترام
    احتمالا مثل نماز حاجت که چند روش متفاوت هست برای خوندنش این هم اون مدلی باشه ولی من چند جا رو نگا کردم و اینی بود که خدمتتون عرض کردیم
    در این مورد من منابع رو مشاهده کردم و حرف خاصی در موردش پیدا نکردم که پیشنهاد بده چند ساعت بعدش باشه یا ن . ولی بهتره خیلی فاصله نندازید(البته نظر شخصیه)

  1. سلام و احترام
   بعد از غسل اگه بخواید وضو بگیرید، بله
   باید جای مسح سر و پاها خشک باشه تا بتونید وضو بگیرید

   1. سلام و خسته نباشید باید حتما حتما نیت غسل، غسل توبه باشد؟
    و هفتاد بار استغفرالله ربی و اتوب الیه بگوییم و یک بار لا حَولَ وَ لا قُوَّهَ إلّا بِالله العَلِیِّ العَظیمِ و یک بار هم« یا عَزیزُ یا غَفّارُ إغفِر لِی ذُنُوبِی وَ ذُنُوبَ جَمیعِ المؤمِنینَ وَ المُؤمِناتِ فَإنَّهُ لا یَغفِرُ الذُّنوبَ إلّا أنتَ» و یا همشون رو هفتاد بار بگیم لطفا توضیح بدین

    1. سلام و احترام
     ۱: بله غسلتون به نیت غسل توبه باشه( البته لازم نیست حتما به زبون بیارید همین که به اون نیت انجام میدید کافیه
     ۲: ۷۰ بار استغفار و باقی موارد یک بار یک بار

  1. سلام و عرض ادب
   در هر رکعت از نماز بعد از سوره حمد، ۳ بار سوره توحید، ۱ بار سوره فلق و ۱ بار سوره ناس را بخوانید.
   یعنی ۱ حمد بعد ۳ توحید ۱ فلق و ۱ ناس

 4. سلام و عرض ادب
  اگر ظهر غسل توبه گرفته شود و در نیمه شب نماز توبه خوانده شود آیا نماز صحیح و قابل قبوله؟
  بنده در سکوت و تنهایی میخوام نماز رو بخونم

 5. سلام آیا این اعمال را به جز ماه ذی القعده ، میتوان در دیگر ماه ها یا به جز یکشنبه میتوان در دیگر روز ها انجام داد و مانعی ندارد !؟

  1. سلام و احترام : در روایات آمده که پیامبر این نماز را در ماه ذی القعده آموزش دادن. در تمام ماه ها و روز ها و زمان ها میشه خوند و مانعی نیست. فقط مثلا اگر تصمیم دارید هفته ای یکبار بخونیدش پیشنهاد شده “صرفا یک پیشنهاده” که روزای یکشنبه بخونید، باقی روزای هفته هم بخونید بازم مانعی وجود نداره

 6. سلام با یه غسل هم نیست جنابت کردم و هم توبه و وضو گرفتم
  میشه وضو بگیرم اول نماز مغرب و عشا رو بخونم و بعد نماز توبه ؟
  یا وضو نگیرم نماز توبه بخوانم و بعد نماز مغرب ؟
  میشه نماز رو بعد از اذان مغرب و عشا خواند

 7. سلام خوب هستید
  خسته نباشید
  من دیروز غسل گرفتم و وقت نشد نماز رو بخونم
  میشه امروز بدون غسل نماز رو خواند یا باید دوباره غسل بگیرم
  و نماز رو با وضو بخونم یا بی وضو (دیروز هم غسل جنابت کردم و هم توبه )
  ؟؟؟؟؟

  1. 💠 استاد صمدی آملی

   🌺 دستور العمل نماز توبه یکشنبه های هر ماه
   زمان : از اذان صبح تا اذان مغرب
   🔸 اول، غسل به نیت توبه روز یکشنبه؛
   🔹وضو به نیت نماز توبه( حتی اگر وضو دارید)
   🔸بعد، نیت نماز توبه ، چهار رکعت نماز پشت سر هم بدون قنوت و تشهد؛
   🔹در هر رکعت، یک مرتبه حمد و سه مرتبه توحید و معوذتین( سوره فلق و ناس) را یک بار، بخوانید و بعد رکوع و دو سجده؛
   رکعت دوم و سوم و چهارم مانند رکعت اول
   🔸در پایان دو سجده در رکعت چهارم ، تشهد و سلام
   🔹بعد نماز ، هفتاد بار استغفرالله ربّی و اتوبُ اِلیه؛
   بعد، یک بار( حوقله) لا حَول و لا قوه الّا بِا الله العَلیّ العَظیم بگویید؛
   بعد، بگویید: “یا عزیز یا غفار اغفرلی ذنوبی و ذنوب جمیع المؤمنین والمؤمنات فانّه لا یَغفر الذّنوبَ الّا انت”؛
   و تا آخر اذکار ، اصلا بدن را تکان ندهید.
   🔸بعد از نماز، هفت فرشته نازل می‌شوند.
   🔹اولی می‌گوید؛ ان‌شاءالله یکشنبه آینده توفیق بشود که دوباره نماز بخوانید.

   🔸دومی می‌گوید؛ بر اهل تو و ذریّه تو مبارک باشد.

   🔹سومی می‌گوید؛ تمام دشمنانت از تو راضی باشند.

   🔸چهارمی می‌گوید؛ مرگت بر اساس ایمان هست.

   🔹پنجمی می‌گوید؛ پدر و مادرت از تو راضی می‌شوند هر چند غضب داشته باشند و بلکه، پدر و مادرت هم بخشیده می شوند و روزیت در دنیا و آخرت وسعت می‌یابد.

   🔸وفات، صد سکرات دارد.
   بعد جبرئیل می‌گوید؛ من با ملک الموت نازل می شوم که سَکرات، کمتر شود.

   🔹این دستورالعمل را پیامبر(ص) در معراج از جبرئیل گرفتن

 8. سلام علیکم وقت بخیر طاعات قبول خدا قوّت. بنده می خواهم هر روز نماز توبه بخوانم و نمی توانم هر روز غسل کنم. آیا می توانم تیمم بدل از غسل انجام دهم. لطفا عنایتی بفرمایید بنده را راهنمایی کنید. ممنونم. التماس دعا دارم

  1. سلام و وقت بخیر
   فلسفه تیمم بدل از غسل ی چیز دیگس
   نیازی به هر روز خوندن نماز توبه نیست . در اصل وقتی نماز توبه میخونید یعنی تصمیم میگیرید که دیگه اون گناه رو انجام ندید.

  1. سلام غسل جنابت مربوط به طهارتتون هست و اگه غسل جنابت نداشته باشید باقی اعمالی که نیاز به طهارت دارند صحیح نیست.پ
   غسل و نماز توبه در اصل برای اینه که از کاری که کردین پشیمون شدین و از خدا طلب مغفرت میکنید و سعی میکنید که گناه مدنظرتون رو ترک کنید

 9. من کارمندم و نمیتونم روز یکشنبه برسم منزل غسل کنم و نمازش رو بخونم، میشه جمعه که حمام میرم غسل رو انجام بدم و یکشنبه نمازش رو بخونم؟

 10. مورد دیگه بابت حق الناس میخواستم بدونم
  که چندتا جوان میشدیم حدود ۳سال پیش از یکسری باغ های مردم که تازه درخت کاشته بودند حالا از هر باغی دوتا درخت از ریشه در میاوردیم برای این که خودمون بکاریم شاید جمعا از باغ هایی که این کار کردیم حدود ۸ یا ۱۰تادرخت شده یعنی از هر باغی ۱ یا ۲تا کندیم حالا جای اون باغ ها رو یادم نیست و بعضی از انها دسترسی با صاحبانشان سخت هست باید چکار کنم

  1. سلام و وقت بخیر
   آقای M کامنت قبلیتون رو خوندم. فقط منشتر نکردم. اگر همچنان دچارش هستید حتما با یک مشاور مذهبی صحبت کنید و اگر اون ماجرا تموم شده و توبه کردید که خوبه.(نماز توبه هم بخونید بد نیست) اگر هم پوشش فردی که فرمودید باعثش میشه حتما بهش تذکر بدید که رعایت کنن
   در مورد باغ هم در اولین مرحله تلاشتون پیدا کردن باغ و صاحب باغ ها و کسب حلالیت ازشون باید باشه. حالا یا با پرسیدن از چند نفری که میگفتین باهم رفتین(و دعوت از اونا هم برای کسب حلالیت) یا تلاش برای به یاد آوردن
   اما اگر به ذهنتون نمیرسه و راهی نیست. (نظر شخصی) اندازه مبلغ ضرر زیانی که زدید به ارزش روز صدقه بدید و براشون دعا کنید و.. (بنحوی که اون دنیا ی چیزی داشته باشید از عوض ضرر زیانی که زدید بهش تحویل بدید)

   1. سلام مجدد خیلی ممنون
    فقط اینکه کمک مالی به خیره ها خیلی زیاد تر از اون ضرری که زدم کردم و همچنان هم پول دستم باشه کمک میکنم ایا کفایت میکنه؟

    1. سلام مجدد
     اولویت پیدا کردن و حلالیت گرفتن از خود افراده
     اگر نشد بله همین کار خیر مانند صدقه و … رو انجام بدید ان شالله کفایت میکنه

 11. سلام
  بر بیدارگران اقالیم قبله
  خصوصا آدمین محترم لطفآ آداب نماز توبه رااز کتاب( حضور )استاد صمدی آملی شاگرد آیت الله حسن حسن زاده آملی را به منابع تحقیقی خود اضافه و در صورت صلاحدید مطالب خود را اصلاح فرمائید.من الله توفیق.

 12. سلام خسته نباشید
  برای نماز توبه حتمی باید قبلش غسل توبه کرده باشیم
  نمیشه با بقیه غسل ها نماز توبه خوند؟

 13. برای تمام گناهانی کع مرتکب شدیم لازم هس هردفعه برای گناهانمون نمازبخوانیم یاهمون یکبار نماز بخوانیم کافیه برای همع گناهانی کع مرتکب شدیم
  واینکع غسل وضوونمازوقران برای همع گناهان استفاده میشود یانع هرگناهی نمازوتوبه اش فرق دارد

  1. سلام وقت بخیر
   برا همشون ی نماز توبه بخونید کفایت میکنه
   برا همه گناها هم همین ی مدل نماز توبه رو بخونید اوکیه

  1. صد بار گر توبه شکستی باز آی…
   تلاش بکنید تکرار نشه ولی اینکه بگید دیگه شکستم و اون گناهو کردم پس از درگاه خدا رونده شدم و از این حرفا، هیچوقت اون طرز تفکر رو به خودتون راه ندید

 14. سلام ببخشید نماز توبه نیاز است اذان و اقامه بگوییم
  آیا نماز های مستحبی مانند نماز توبه و غیره باید صبر کنیم تا اذان بگوید یا می‌توانیم خودمان در هر ساعتی از روز نماز بخوانیم

  1. سلام وقت بخیر
   نمازهای مستحبی اذان و اقامه ندارند و نیازی به گفتن اذان اقامه نیست
   در مورد دومی هم خیز نیازی نیست منتظر اذان یاشیم. بعضی نمازهای مستحبی زمان خاصی دارند و تو اون بازه باید خونده بشن بعضی ها هم محدودیت زمانی ندارند و هروقت بخواید میتونید بخونید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا