آموزش نماز

نحوه خواندن نماز توبه و شرایط آن

تمامی انسان هایی که در این کره خاکی زندگی کرده و میکنند ( به جز معصومین) ممکن الخطا هستند و مرتکب گناهان بزرگ و یا کوچکی میشنود که باری از پشیمانی بر دوش آنها باقی میگذارد. خداوند منّان نیز با توجه به اینکه بسیار بخشنده و مهربان است، همیشه درهای توبه و بازگشت بنده به سمت پروردگار را باز گذاشته و همواره بنده خود را فرا میخواند. در صورت پشیمانی قلبی و طلب بخشش و دعا میتوان از درگاه خداوند بابت آمرزش گناهان تقاضای عفو نمود. با ما همراه باشید تا نماز توبه از گناهان را بیاموزیم.

توبه

توبه به معنای پشیمانی و ندامت از گناه است. هر فردی که از گناه توبه میکند باید عمیقا از گناه خود پشیمان و تصمیم به ترک گناه در آینده داشته باشد . در واقع توبه انجام واجبات و به جا آوردن قضای آنچه که به آن عمل نشده و ترک گناهان و محرّمات می باشد. توبه هر فرد از ۵ رکن اصلی تشکیل شده است که به شرح ذیل است.

 • ندامت از گناه و افسوس
 • تصمیم بر ترک گناه در آینده
 • جبران گذشته
 • استغفار

نحوه خواندن نماز توبه

ابتدا غسل و وضو بگیرید. سپس دو نماز دو رکعتی بخوانید. در هر رکعت از نماز بعد از سوره حمد، ۳ بار سوره توحید، ۱ بار سوره فلق و ۱ بار سوره ناس را بخوانید. سپس بعد از تمام کردن نماز ، ۷۰ مرتبه ذکر« استغفرالله ربی و اتوب الیه» بگویید و بگویید: «لا حَولَ وَ لا قُوَّهَ إلّا بِالله العَلِیِّ العَظیمِ»

سپس بگویید : « یا عَزیزُ یا غَفّارُ إغفِر لِی ذُنُوبِی وَ ذُنُوبَ جَمیعِ المؤمِنینَ وَ المُؤمِناتِ فَإنَّهُ لا یَغفِرُ الذُّنوبَ إلّا أنتَ» ترجمه: « ای خدای عزیز و ای خدایی که بسیار آمرزنده ای! گناهان من و گناهان همه ی مردان و زنان مؤمن را بیامرز، چرا که کسی جز تو آمرزنده ی گناهان نیست»

نحوه خواندن نماز توبه و شرایط آن

نماز توبه پیامبر اکرم (ص)

جالب است بدانید نمازی که در بند قبل به آن پرداختیم از پیامبر اکرم ( صلی الله علیه و آله) نقل شده است. ایشان این نماز را در ماه ذی القعده و اصحاب و یاران خود آموزش داده و فرموده اند: «هیچ مسلمانی نیست که این نماز را بگذارد جز اینکه از آسمان به وی ندا آید: ‌ای بنده خدا! توبه تو پذیرفته شد و گناهانت بخشوده. اکنون کار خود را از نو شروع کن. فرشته ‌ای هم از عرش به زمین فرود می آید و به وی میگوید: ای بنده خدا! خوشا به حالت، مبارک باد بر تو و بر خاندان و خانواده تو.

فرشته دیگری نیز به او ندا می دهد:ای بنده خداوند! باک مدار که خصمان و مدعیان خود در قیامت را، راضی ساختی. دیگری ندا میدهد:ای بنده خدا! با ایمان بمیری، دین از تو دور مباد و قبرت گسترده و نورانی باد. فرشته دیگری دیگری میگوید:‌ای بنده خدا! پدر و مادرت از تو خرسندند، گناهان آن‌ها و گناهان تو و گناهان خاندان تو آمرزیده است و روزی تو در جهان و آخرت گسترده است و جبرئیل به وی ندا میدهد: دل خوش دار، من همراه با فرشته مرگ (ملک الموت) پیش تو خواهم آمد و به وی دستور خواهم داد که با تو مهربان باشد؛ تا مرگ، تو را اصلاً آزرده نسازد و روح از جسمت به آرامی و خوشی بیرون رود.

آیا نماز توبه باعث بخشش تمام گناهان میشود؟

باید به این نکته توجه داشت که در ابتدا برای خواندن نماز توبه باید ارکان توبه را مد نظر بگیریم و رعایت کنیم تا گناهانمان آمرزیده شود. در نکته دوم نیز باید به این مورد توجه کنیم که نماز توبه بیشتر برای گناهانی که بین خود فرد و خداوند اتفاق افتاده است . به عبارت دیگر حق الله است. بخشش گناهانی که مربوط به سایر افراد است یا به عبارتی حق الناس است. مشروط بر گرفتن رضایت قلبی ( خواه از طریق جبران گذشته یا برگرداندن مال و آبرو و یا گرفتن حلالیت) است. نمیشود که انسان آبرو از چندین نفر ببرد و یا به مال افرادی دست اندازی کند و سپس با نماز توبه پاک شود.

پس اگر تصمیم به توبه و خواندن نماز توبه گرفتید در صورتی که تکالیف و واجبات خود را در گذشته انجام ندادید ، پس از خواندن نماز توبه سعی بر جبران و خواندن قضای آنها کنید. و همچنین اگر گناهانتان مربوط به حق الناس است باید بدنبال جبران گذشته برای فردی که حقی از آن ضایع کرده اید رفته و رضایت قلبی اش را جلب کنید.

 

نحوه خواندن نماز توبه و شرایط آن

زمان خواندن

طبق روایات و اسناد ، بهتر است که این نماز را در روز یک شنبه بخوانید و برای خواندن آن از اذان صبح تا به هنگام اذان مغرب مهلت دارید. ضمناً میتوان این نماز را هر یک شنبه خواند. البته خواندن این نماز در روز های دیگر نیز منعی ندارد و همان تاثیر را خواهد داشت.

علامه استاد حسن حسن زاده آملی در رساله لقاء الله از کتاب اقبال سید بن طاووس نوشته اند: رسول الله (صلی الله علیه و آله) روز یکشنبه ماه ذی‌القعده از منزل خارج شدند و در جمع مردم تشریف فرما شدند و فرمودند: ایها الناس کدامیک از شما حاضرید که توبه کنید؟ همگان عرض کردند آقا جان همه ما می‌خواهیم توبه کنیم و دیگر بد نکنیم. ییامبر فرمودند : یکشنبه این ماه غسل کنید، وضو بگیرید و بعد چهار رکعت به نیت نماز توبه روز یکشنبه بخوانید ( به همان شرحی که در همین مقاله توضیح داده شد) سپس پیامبر در جواب سائلی فرمودند که این نماز را در هر یکشنبه هم می‌توانید انجام دهید. وقت این نماز از اذان صبح تا اذان مغرب است.

همچنین گفتند:«ای رسول خدا! اگر کسی این اعمال را در زمان دیگری به جای آرد چه؟ » در پاسخ فرمودند:«همان پاداش و خواص را دارد.» سپس در پایان افزود: «اینها را جبرئیل در شب معراج به من آموخت».

نوشته های مشابه

۳۰ دیدگاه

  1. سلام و احترام
   اون غسلی که انجام دادید با نیت دیگه ای بوده. اما اگر میخواهید نماز توبه بخوانید بهتره که غسل با نیت توبه بگیرید.

   1. سلام اگر بعد غسل توبه از سرویس بهداشتی استفاده کنیم بعد وضوبگیریم ونماز توبه بخوانیم صحیح است؟اگه میشه زود جوابم وبدید

  1. سلام و عرض ادب
   متشکریم از یادآوری شما
   معمولا در مطالب وقتی گقته میشود دو رکعت نماز …. سپس سایر شرایط گفته میشود، یعنی نماز معمولی با واجبات خوانده میشود به علاوه اعمالی که گفته شده

 1. درود
  مبطلات غسل توبه چه میباشد ؟
  گرفتن هم زمان غسل توبه با سایر غسل های اشکالی داره ؟ (منظور به صورت جداگانه اما در یک استحمام)

  1. سلام و عرض ادب
   مطبلات غسل توبه مانند باقی غسل هاست و در مبطلات تفاوتی ندارند.( البته اگر منطورتون اینه که با اون غسل بخواید نماز بخونید)
   در مورد سوال دومتون هم خیر ایرادی نداره

  1. سلام و احترام
   در حالت آسان گیرانه » گرفتن غسلی که فرمودید برای خواندن نماز اکتفا میکنه
   در حالت متوسط» بعد غسلی که گفتید غسل توبه هم بگیرید
   در حالت ی مقدار بهتر» بهتره وضو هم بگیرید .
   البته من در منابعی که نگاه کردم حرفی در مورد اکتفای غسل و یا حتمی بودن وضو نزده بودن اما برای رعایت جانب احتیاط بهتره بگیرید و خیالتون راحت تر باشه

    1. سلام و عرض ادب
     زمان پیشنهادی که در مقاله و بر اساس روایات و اسناد بود صرفا یک پیشنهاد بود و خوندن اون تو هر زمانی اوکیه

 2. سلام ببخشید دو سوال داشتم
  من نماز رو ساعت ۱۰شب خوندم ایا اشکال دار؟
  یکی هم من غسل … و توبه رو همزمان گرفتم واگر باد معده یا روده خارج بشه چکار کنیم؟ وضو که اشکال ندار؟

  1. سلام و وقت بخیر
   سوال اولتون: خیر اشکالی نداره ، زمانی که در مقاله گفته نوعی پیشنهاد هست . خوندنش در باقی زمان ها اوکیه و ایرادی نداره
   سوال دومتون: دقیق و محکم جایی ندیدم که بگن حتما باید با غسل خونده بشه، یعنی صرف اینکه غسل گرفتید و بعدا اتفاقاتی افتاد، با وضو میتونید نماز بخونید.( البته بیشتر بر اساس تجربه و نظریه شخصی میگم، چون مستحبات حساب میشه معمولا ی مقدار سهل گیری مشکلی نداره)

 3. سلام
  نماز توبه قبلش باید غسل گرفت
  آیا این غسل یک غسل عادی است یا باید با نیت نماز توبه باشد؟
  آیا ترتیبی یا ارتماسی بودن آن مهم است؟
  و اینکه واجب است بعد از غسل با نیت توبه حتما وضو گرفت؟
  لطفا راهنمایی کنید🙏❤️

  1. سلام و وقت بخیر
   ۱: به نیت غسل توبه
   ۲: خیر مهم نیست
   ۳: در این مورد مرجع یا نظر خاصی پیدا نکردم . بهتره یک وضو با نیت قربه الی الله بگیرید

  2. سلام ببخشید خیلی ها گفتن برای خواندن نماز توبه بعد از هر بار سوره حمد پنجاه بار سوره توحید خوانده شود آیا این روش درست است یا روشی که شما گفتین ؟

   بعد اینکه حتما باید بعد از غسل توبه نماز توبه خوانده شود یا مشکلی ندارد چند ساعت بعد بخوانیم ؟

   1. سلام و احترام
    احتمالا مثل نماز حاجت که چند روش متفاوت هست برای خوندنش این هم اون مدلی باشه ولی من چند جا رو نگا کردم و اینی بود که خدمتتون عرض کردیم
    در این مورد من منابع رو مشاهده کردم و حرف خاصی در موردش پیدا نکردم که پیشنهاد بده چند ساعت بعدش باشه یا ن . ولی بهتره خیلی فاصله نندازید(البته نظر شخصیه)

  1. سلام و احترام
   بعد از غسل اگه بخواید وضو بگیرید، بله
   باید جای مسح سر و پاها خشک باشه تا بتونید وضو بگیرید

   1. سلام و خسته نباشید باید حتما حتما نیت غسل، غسل توبه باشد؟
    و هفتاد بار استغفرالله ربی و اتوب الیه بگوییم و یک بار لا حَولَ وَ لا قُوَّهَ إلّا بِالله العَلِیِّ العَظیمِ و یک بار هم« یا عَزیزُ یا غَفّارُ إغفِر لِی ذُنُوبِی وَ ذُنُوبَ جَمیعِ المؤمِنینَ وَ المُؤمِناتِ فَإنَّهُ لا یَغفِرُ الذُّنوبَ إلّا أنتَ» و یا همشون رو هفتاد بار بگیم لطفا توضیح بدین

    1. سلام و احترام
     ۱: بله غسلتون به نیت غسل توبه باشه( البته لازم نیست حتما به زبون بیارید همین که به اون نیت انجام میدید کافیه
     ۲: ۷۰ بار استغفار و باقی موارد یک بار یک بار

  1. سلام و عرض ادب
   در هر رکعت از نماز بعد از سوره حمد، ۳ بار سوره توحید، ۱ بار سوره فلق و ۱ بار سوره ناس را بخوانید.
   یعنی ۱ حمد بعد ۳ توحید ۱ فلق و ۱ ناس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا