آموزش نماز

دعا و ذکر سجده در نماز

سجده را بهترین و نزدیکترین حالت بنده به آفریدگارش می دانند. انسان در سجده به خداوند نزدیک تر از هر حالتی می شود و نشان میدهد که مقابل عظمت او هیچ است. این حالت نشانه خاکساری در برابر خداوند است و خود را همرنگ با هستی می‏ کند. با ما همراه باشید تا در این مقاله به دعای سجده و اذکار آن بپردازیم.

حکمت دوبار سجده رفتن در هر رکعت چیست؟

امام علی (علیه السلام) در مورد اینکه در هر رکعت دو بار به سجده میرویم، می فرماید: سجده اول، یعنی این که از خاک هستم و سر برداشتن از سجده، رمز به دنیا آمدن از خاک است. سجده دوم، رمز مردن و به خاک خفتن است و سربرداشتن از آن، رمز برخاستن از قبر در قیامت و محشور شدن است.

این دو مصداق اصلی این آیه است که: شما را از خاک آفریدیم و به خاک بر می گردانیم و بار دیگر از خاک، بیرونتان می آوریم.

چه ذکر یا دعایی در سجده بگوییم؟

شالوده و پایه اصلی در سجود گفتن سه بار ذکر «سبحان الله» و یا یک بار ذکر « سبحان ربی الاعلی و بحمده» می باشد. بهتر است  که ابتدا یکی از این دو ذکر و یا صلوات بگویید . سپس در صورت تمایل دعای دیگری نیز بگویید.

دعا و ذکر سجده در نماز

دعای سجده ی آخر نماز

بسیار به این مورد برخورده ایم که در سجده آخر متوجه میشویم که پس از ذکر سجده دعاهایی خوانده میشود. در ذیل به برخی از این دعاها اشاره میکنیم که میتوانید به عنوان دعای سجده آخر بخوانید.

  • یا لطیف اِرحم عبدک ضعیف، یا جلیل اِرحم عبدک الذلیل: ای خدای مهربان به بنده ضعیفت رحم کن،ای خدای بزرگ ،به بنده ذلیلت رحم کن.
  • یا ولی العافیه، اسئلک العافیه، عافیه الدّین و الدنیا و الاخره، بجاهِ محمّـد و عترته الطاهره صلواتک علیه اجمعین: ای خدای صاحب عافیت از تو عافیت میطلبم برای دین و دنیا و آخرتم. به عظمت و جاه و جلال محمد وعترت پاکش که درود تو بر همه آنها باد.
  • اللهم اِنی اَسئلک الراحه عند الموت و المغفره بعد الموت و العفو عند الحساب: پروردگارا از تو راحتی هنگام مرگ و بخشش پس از مرگ و گذشت هنگام محاسبه اعمال را طلب می کنم.
  • یا من له الدنیا و الاخره اِرحم من لیسَ له الدنیا و الاخره: ای کسی که مالک دنیا وآخرتی، رحم کن بر کسی که نه دنیا دارد نه آخرت.
  • رب اغفر و ارحم و تجاوز عما تعلم انک الاعزّ الاجلّ الاکرم: پروردگارا بیامرز و رحم کن ودر گذر از آنچه (از من میدانی) بدرستی که توعزیز و بزرگوار و کریمی.
  • یا خیر المسوولین و یا خیر المعطین، الرزقنی و ارزق عیالی من فضلک فاِّنک ذوالفضل العظیم: ای بهترین سؤال شدگان و ای بهترین پاسخ دهنده و بخشندگان، به من وعیالم از فضل خود روزی بده. بدرستی که توصاحب فضل عظیم هستی.

 

نوشته های مشابه

۱۰ دیدگاه

  1. «ربِّ اغْفِرْ وَ ارْحَمْ وَ تَجاوَزْ عَمّا تَعْلَمُ اِنَّکَ اَنْتَ الاَْعَزُّ الاَْجَلُّ الاَْکْرَمْ»

    بارالها مرا ببخش و به من رحم کن و از خطایم آنچه را که می‏دانی بگذر، همانا تو عزیزتر و برتر و گرامی‏تر هستی.

  2. انشاالله که از این دنیا نرید مگه اینکه خدا همه ی گناهانتون رو بخشیده باشه و ده تا هم به خوبیهاتون اضافه کرده باشه (.مارو هم باهاتون عاقبت بخیر کنه )😊🤍آمین ای پاک ترین متین✨

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا